Den nye franske kvinde
Da den prisvindende franske forfatter Constance Debré udgav ‘Love Me Tender’ i 2021, var der ingen vej tilbage. Hverken for hovedpersonen, der forlader sin mand, klipper håret af og indleder flere løse forhold til andre kvinder eller for forfatteren selv.
Debrés tilgang til den kompromisløse kærlighed har udløst enorm opmærksomhed på den litterære scene for sin undersøgelse af og opgør med måder at være kvinde på.
Mandag aften er hun i samtale med kulturkritiker Bodil Skovgaard Nielsen fra Dagbladet Information på teatre Revolver. Og måsket samtalen tager udgangspunkt i forfatterens romandebut, ‘Playboy’, der udkom på dansk sidste år, og som Soundvenues anmelder kaldte et »råt og kompromisløst oprør mod forventninger til kvinden som mor og som seksuelt væsen«.
Constance Debré på Revolver
Revolver, mandag 27. januar, kl. 17
Tidslomme i Kødbyen
Går det hele lidt for hurtigt i det nye år allerede, kan du starte ugen med en dulmende forfriskning og en lille pause fra travlheden, når bryggeriet ÅBEN inviterer til quiz om 2024.
Her kan du få dig et nostalgisk tilbageblik og nyde en kold øl fra en af deres mange haner. Arrangementet kræver tilmelding og opfordrer til at komme i et hold.
Quiz Night på ÅBEN Brewery
ÅBEN, tirsdag 28. januar kl. 19-21
Skateboards og sneaks i NV
Skateboarding og modeuge mødes, når New Balance og den danske designvirksomhed Niko June slår sig sammen og skaber en 700 kvadratmeter skatepark i navlen af Nordvest.
‘Artificial’, som projektet hedder, er en fusion af skatekonkurrencer, kunstobjekter, design og mode, der undersøger grænserne for kreative felter og slører linjerne mellem sport og kunst.
Aftenen gæstes af både lokale og internationale, mandlige og kvindelige skatere.
Artificial: Skateboarding & Creativity
The Lab, onsdag 29. januar, kl. 17-22
Efterveer i Thiemers Magasin
Hvad sker der i efterskælvet fra en frivillig abort?
Det kan du blive klogere på, når manuskriptforfatter Ingeborg Topsøe holder udgivelsesfest for sin debutroman ’Efterveer’ hos Thiemers Magasin.
Med udspring i temaerne graviditet og moderskab, udforsker Ingeborg Topsøe i dette autofiktive værk den komplekse tilstand af sorg, skyld og forvirring, der rammer hende i fravalget af netop graviditeten og moderskabet. I romanen undersøger hun, hvor de følelser har deres ophav, hvem der giver hende dem, og hvad de betyder.
Bogreception: ‘Efterveer’ af Ingeborg Topsøe
Thiemers Magasin, fredag 31. januar, kl. 16-18
Armlås og powerslams
Det bliver ikke kønt på Basement. Tværtimod skal du være klar på at se lidt blod og høre nogle tunge dump fra skuldre, der ryger i gulvet.
Undergrundslokalet på Vesterbro forvandler sig nemlig til en kamparena, når Nordic Elite Wrestling overtager kælderen og inviterer til en dramatisk to-dages wrestlingfest.
Arrangørerne lover, at det bliver vanvittigt, underholdende og farverigt. Og minder om, at det hele i sidste ende bare er for sjov.
Wrestle Fest 2025
Basement, fredag 31. januar og lørdag 1. februar, kl. 20
Modeuge-efterfest på Reffen
Vi ved alle sammen, at den ægte catwalk er køen foran natklubberne.
Og når det københavnske tøjmærke Fine Chaos inviterer til kæmpe efterfest i Hangaren i forbindelse med Copenhagen Fashion Week, er det en oplagt mulighed for at teste årets nye stil blandt andre modebevidste festelskere.
Fine Chaos gjorde sig bemærket under modeugen sidste sommer og har for nyligt skabt en tøjkollektion i samarbejde med sexlegetøjsbutikken Peech.
Fine Chaos x Hangaren ‘Closing CPHFW Party’
Hangaren, fredag 31. januar, kl. 22-06
Et festligt portræt af en klode i knæ
»Are you a living thing that is dying, or a dying thing that is living?«
Det er titlen på den britiske kunstner Emma Talbots udstilling, der åbner på Copenhagen Contemporary fredag. I den forbindelse inviterer udstillingsstedet til endnu en af deres signaturfester – CC Afterparty – med dj-set, drinks og mulighed for en unik kunstoplevelse after hours.
I hvad man kan kalde Edvard Munch’ske dimensioner, står Emma Talbots værker frem, lysende, strålende og bombastiske. ’Everything is Energy’ hedder et af kunstnerens største malerier, men det er også aftenens tema.
De senere timer bliver gæstet af blandt andre Zoumer, Debbie Sings, Molina og Frederik Valentin. Arrangementet kræver tilmelding.
CC Afterparty: Everything is Energy
Copenhagen Contemporary, fredag 31. januar, kl. 20-00
C-C-C-C-C-cluuuuub!
Du får seks-i-en lørdag på Alice, når spillestedet inviterer seks forskellige kreative og visionære stemmer fra den internationale og lokale musikscene til at skabe hver deres version af en klubaften.
Konceptet hedder Club og kører foråret ud, og denne aften kan du kan blandt andet glæde dig til at opleve Malika Mahmoud og Suziethecockroach, der lukkede og slukkede sidste uges Drift Radio-event i NV med et fuldstændigt sveddruknet dansegulv.
Club Malika
Alice, lørdag 1. februar, kl. 20
20 timers 20-års fødselsdag
Det bliver intet mindre end historisk lørdag på Culture Box, der afholder 20-års fødselsdag med 20 acts, som har været med til at forme spillestedets historie.
Festen kalder de et »maraton rave«, og i lineuppet finder man en bred blanding af legender, husets resident djs og nye navne bag pulten i Kronprinsessegade.
Culture Box 20th Birthday Rave
Culture Box, lørdag 1. februar, kl. 16-12