Når i øjeblikket varetægtsfængslede Diddy påbegynder den kommende, medieombruste straffesag i New York, hvor den føderale domstol anklager ham for menneskehandel, gangstervirksomhed og transport for at facilitere prostitution, vil han være en forsvarsadvokat fattigere.
Én af advokaterne ansat af hiphopmogulen med det borgerlige navn Sean Combs har nemlig anmodet om at trække sig fra retssagen, skriver HipHopDX.
»Selvom jeg har ydet Sean Combs det høje niveau af juridisk repræsentation, som retten forventer, kan jeg under ingen omstændigheder fortsætte med effektivt at fungere som advokat for Sean Combs«, skriver Anthony Ricco, som har repræsenteret Diddy siden sagens begyndelse.
Han kommer ikke med nogen begrundelse. Tabloidmediet TMZ beretter dog, at at Riccos opsigelse sker på grund af uenigheder om forsvarsstrategien internt hos advokatteamet.
Ricco skulle angiveligt være uenig med den ledende forsvarsadvokat Marc Agnifilo om tilgangen til anklagen om menneskehandel. Agnifilo har gentagne gange benægtet anklagen og udtalt, at alle individer til Diddys såkaldte freak offs deltog i sex med samtykke. Advokatteamet minus Ricco anmodede i sidste uge ydermere om at få afvist anklagen, som de kalder »racistisk«, skriver HipHopDX.
Retssagen i New York påbegyndes efter planen 5. maj. Bliver Diddy kendt skyldig i anklagerne, risikerer han en fængselsdom på livstid.
Foruden denne straffesag står Diddy over for en lang række civile søgsmål med alvorlige anklager. Mere end 120 personer har sagsøgt ham for seksuelle overgreb begået over en periode, der dækker de seneste 20 år. Mindst 25 af sagsøgerne var mindreårige, da overgrebene angiveligt fandt sted. Det yngste offer var en blot 9-årig dreng.