Pusha T er færdig med at lave diss-tracks: »Jeg er videre«

Pusha T er færdig med at lave diss-tracks: »Jeg er videre«
Pusha T. (Foto: Universal Music Group/PR)

Gennem karrieren har Pusha T ikke været bleg for at kaste sig ud i rapbeefs. Alle husker selvfølgelig Clipse-rapperens konflikt med Drake og diss-tracket ‘The Story of Adidon’ i 2018.

Men nu er Pusha helt færdig med at lave diss-tracks. Det fortæller han i et nyt interview med Consequence.

»Jeg har ligesom været igennem det kapitel, og jeg er videre«, forklarer han. »Det er lidt dødt for mig«.

»Jeg er et sted lige nu, hvor jeg ikke engang har lyst til at lave musik med andre mennesker, endnu mindre have andre med i min musik eller lade dem være fokus for min musik«, uddyber han.

Han kommer også med begrundelsen, at rapbeefs i dag ikke længere stopper, når en vinder er kåret. I stedet fortsætter konflikten med »en hel masse støj«.

»Selv efter vi finder vindere, er det stadig støj. Og det er som, mand … hvad er meningen så?«, siger han.

I stedet vil Pusha T fokusere på den musik, han laver sammen med broren Malice som duoen Clipse. De udgav i sommers det overbevisende comeback-album ‘Let God Sort Em Out’.

»Det føles næsten uvirkeligt, at det gendannede Clipse har skabt et så godt værk, som de har«, skrev Soundvenues anmelder Kjartan F. Stolberg og kvitterede med fem stjerner. »Et album, der fuldt ud fortjener sammenligning med gruppens hovedværker, men som også er tidssvarende og ambitiøst«.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af