Turnstile har lige annonceret årets vildeste samling af opvarmningsnavne

Turnstile har lige annonceret årets vildeste samling af opvarmningsnavne
Turnstile. (Foto: Alexis Gross)

Når Turnstile til august har spillet på Syd For Solen, sættes turnélivet ikke i bero.

Allerede i september påbegynder det amerikanske rockband nemlig en USA-turné, og i den forbindelse har de netop annonceret et hold af opvarmningsnavne, der kunne gøre de fleste festivaler misundelige.

Det drejer sig om den stilskabende, Roskilde Festival-aktuelle rapduo Clipse, der stod bag et af sidste års bedste hiphopalbum, og om hyperpop-navnet Slayyyter, der i år fik sig et bemærkelsesværdigt gennembrud med det fremragende album ‘Worst Girl in America’.

Det gælder den albumaktuelle rapper Vince Staples, anmelderroste Nourished by Time, der også er at finde på årets Roskilde Festival, samt eksperimentalmusikeren og artrock-fornyeren Yves Tumor.

Det gælder synth-projektet Porches, neosoul-stjernen Thundercat, darkwave-favoritten Boy Harsher og det fremadstormende garage-rockband Die Spitz, der kan høres på Copenhell i morgen. Og mange, mange flere.

Der er meget i USA, der mildest talt godt kunne gå bedre, men på musikfronten er de i øjeblikket nogle heldige asner. Oh, well.

Se det fulde lineup herunder.

Her skulle der være et Instagram-opslag, men du kan ikke se detDet er ikke tilgængeligt, da det kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af