Her er årets Robert-nomineringer: Mads Mikkelsen-effekten for fuld udblæsning

Her er årets Robert-nomineringer: Mads Mikkelsen-effekten for fuld udblæsning
'Retfærdighedens ryttere'. (Foto: Rolf Konow)

Opdateret 19. januar: Robert Prisen bliver livestreamet fra Robertprisen.dk den 6. februar kl. 19.

Den danske filmbranches svar på Oscar-uddelingen, Robert, løber i år af stablen i en virtuel udgave den 6. februar. Og det kan meget vel gå hen og blive en festaften for især Mads Mikkelsen, der simpelthen er nomineret til Bedste mandlige hovedrolle to gange for henholdsvis ‘Druk’ og ‘Retfærdighedens ryttere’.

Samme ære tilfalder også Sidste Babett Knudsen i kategorien Bedste kvindelige birolle, hvor skuespilleren er nomineret for ‘Undtagelsen’ og ‘Kød og blod’.

‘Druk’ og ‘Retfærdighedens ryttere’ sætter sig ikke overraskende tungt på prisuddelingens øvrige filmkategorier med henholdsvis 12 og 15 nomineringer hver. I hovedkategorien Bedste film finder man desuden ‘Vores mand i Amerika’, ‘En helt almindelige familie’ og ‘Shorta’.

Mikkelsen får konkurrence fra Mikkel Boe Følsgaard (‘En helt almindelig familie’), Jacob Lohmann (‘Shorta’) og Nikolaj Lie Kaas (‘Retfærdighedens ryttere’), mens kampen om Bedste kvindelige hovedrolle skal stå imellem Robert-veteranen Trine Dyrholm (‘Erna i krig’), Bodil Jørgensen (‘De forbandede år’), Danica Curcic (‘Undtagelsen’), Amanda Collin (‘Undtagelsen’) og debutanten Andrea Heick Gadeberg (‘Retfærdighedens ryttere’).

I tv-kategorierne ligger TV 2’s ‘Efterforskningen’ og DR’s ‘Ulven kommer’ lunt i svinget side om side med fem nomineringer hver.

Vanen tro er der også et par overraskelser på listen, heriblandt navnlig udeladelsen af ‘Alfa’ blandt Bedste tv-serie, og Laura Christensens nominering for Bedste kvindelige hovedrolle i en tv-serie for ‘Efterforskningen’, hvori skuespilleren i alle henseender udfylder en fornem birolle (den type priskategorisering ses imidlertid ofte i de år, hvor det har været småt med kvindelige hovedroller på skærmen).

Her er alle de nominerede til Robert 2021:

Årets danske spillefilm
Druk
En helt almindelig familie
Retfærdighedens ryttere
Shorta
Vores mand i Amerika

Årets instruktør
Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere
Christina Rosendahl / Vores mand i Amerika
Jeanette Nordahl / Kød & Blod
Malou Reymann / En helt almindelig familie
Thomas Vinterberg / Druk

Årets mandlige hovedrolle
Jacob Hauberg Lohmann / Shorta
Mads Mikkelsen / Druk
Mads Mikkelsen / Retfærdighedens ryttere
Mikkel Boe Følsgaard / En helt almindelig familie
Nikolaj Lie Kaas / Retfærdighedens ryttere

Årets kvindelige hovedrolle
Amanda Collin / Undtagelsen
Andrea Heick Gadeberg / Retfærdighedens ryttere
Bodil Jørgensen / De forbandede år
Danica Curcic / Undtagelsen
Trine Dyrholm / Erna i krig

Årets mandlige birolle
Elliott Crosset Hove / Kød & Blod
Lars Brygmann / Retfærdighedens ryttere
Lars Ranthe / Druk
Magnus Millang / Druk
Thomas Bo Larsen / Druk

Årets kvindelige birolle
Lene Maria Christensen / Undtagelsen
Maria Bonnevie  / Druk
Sidse Babett Knudsen / Kød & blod
Sidse Babett Knudsen / Undtagelsen
Özlem Saglanmak / Shorta

Årets tv-serie
Efterforskningen
Når støvet har lagt sig
Scandinavian Star
Ulven kommer
Vilde vidunderlige Danmark

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
Andreas Jessen / Alfa
Bjarne Henriksen / Ulven kommer
Jesper Groth / Sygeplejeskolen III
Lars Ranthe / Friheden II
Søren Malling / Efterforskningen

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
Asta Kamma August / SEX
Flora Ofelia Hofmann Lindahl / Ulven kommer
Karen-Lise Mynster / Når støvet har lagt sig
Laura Christensen / Efterforskningen
Lene Maria Christensen / Friheden II

Årets mandlige birolle – tv-serie
Jens Jørn Spottag / Sygeplejeskolen III
Joachim Fjelstrup / Julefeber
Peter Frödin / Julefeber
Peter Plaugborg / Ulven kommer
Pilou Asbæk / Efterforskningen

Årets kvindelige birolle – tv-serie
Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen III
Bodil Jørgensen / Julefeber
Christine Albeck Børge / Ulven kommer
Emma Sehested Høeg / Limboland
Pernilla August / Efterforskningen

Årets dokumentarfilm
7 years of Lukas Graham
I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die
Kampen om Grønland
Muldvarpen – Undercover i Nordkorea
Undertrykkelsens sang

Årets børne- & ungdomsfilm
Blokhavn
Drømmebyggerne
En helt almindelig familie
Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
Malous jul

Årets originale manuskript
Anders Thomas Jensen / Retfærdighedens ryttere
Anders Ølholm & Frederik Louis Hviid / Shorta
Ingeborg Topsøe / Kød & Blod
Malou Reymann / En helt almindelig familie
Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Druk

Årets fotograf
Jacob Møller / Shorta
Jonas Berlin / Muldvarpen – Undercover i Nordkorea
Kasper Tuxen / Retfærdighedens ryttere
Louise McLaughlin / Vores mand i Amerika
Sturla Brandth Grøvlen / Druk

Årets klipper
Anders Albjerg Kristiansen / Shorta
Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Druk
Ida Bregninge / En helt almindelig familie
Janus Billeskov Jansen & Olivier Bugge Coutté / Vores mand i Amerika
Nicolaj Monberg & Anders Albjerg Kristiansen / Retfærdighedens ryttere

Årets scenograf
Gustav Pontoppidan / Shorta
Jette Lehmann / Erna i krig
Nikolaj Danielsen / Retfærdighedens ryttere
Rie Lykke / Vores mand i Amerika
Sabine Hviid / Druk
Sabine Hviid & Kristina Kovacs / En helt almindelig familie

Årets kostumedesigner
Anne-Dorthe Eskildsen / De forbandede år
Camilla Nordbjerg / En helt almindelig familie
Edit Szűcs / Vores mand i Amerika
Emilie Bøge Dresler / Kød & Blod
Vibe Knoblauch Hededam / Retfærdighedens ryttere

Årets sminkør
Anne Cathrine Sauerberg & Jasmine Schmit / Erna i krig
Henrik Steen / Shorta
Henrik Steen & Thomas Foldberg / En helt almindelig familie
Louise Hauberg Lohmann / Retfærdighedens ryttere
Szandra Gerő / Vores mand i Amerika

Årets sounddesigner
Bo Asdal Andersen & Hans Christian Arnt Torp / I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die
Eddie Simonsen / Retfærdighedens ryttere
Jan Schermer & Hans Møller / Druk
Morten Green / Shorta
Peter Albrechtsen / Vores mand i Amerika

Årets score
Jens Bjørnkjær / 7 years of Lukas Graham
Jeppe Kaas / Retfærdighedens ryttere
Jonas Struck / Vores mand i Amerika
Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
Martin Dirkov / Shorta

Årets originale sang
‘Blokhavn’ – Gigis, Komp: Kewan / Blokhavn
‘Dage uden dig’ – Alberte Winding, Komp: Alberte Winding & Kristian Selin Eidnes Andersen / Drømmebyggerne
‘Hver for sig’ – Alma Agger, Komp: Rasmus Bille Bahncke, Nicklas Schmidt, Kristian Selin Eidnes Andersen / Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
‘Hvis ikke nu – så hvornår?’ – Lis Sørensen, Komp: Lis Sørensen, Elisabeth Gjerluff Nielsen og Sylvester Willy Sivertsen / Madklubben
‘Louise’ – Theis Tequila, Komp: Jacob Groth & Søren Kragh-Jacobsen / Lille sommerfugl

Årets visuelle effekter
Colin Journèe / Erna i krig
Hummer Højmark & Peter Hjorth / Retfærdighedens ryttere
Jonas Drehn & Jan Tvilling / Shorta
Martin Madsen / Julemandens datter 2 – Jagten på Kong Vinters krystal
Peter Hjorth / De forbandede år

Årets korte tv-serie
32
Cold Hawaii
Julefeber
Noget om Emma
SEX

Årets kortfilm: Fiktion / Animation
Bleed
Hvor træerne blokerer for lyset
Kaldet
Pinkies begravelse
Uden at blinke

Årets kortfilm: Dokumentar
Barnepigerne
Dengang Danmark lukkede ned
De skygger vi arver
Livet mens vi dør
Tove i stykker

Årets engelsksprogede film
1917
A Hidden Life
Little Women’
Mank
The Lighthouse

Årets ikke-engelsksprogede film
Portræt af en kvinde i flammer
Søstrene Gusmãos usynlige liv
The Farewell
Til Sama
Weathering With You

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af