Sådan afveg vildt ‘The Last of Us’-afsnit fra spillet

Sådan afveg vildt ‘The Last of Us’-afsnit fra spillet
Kaitlyn Dever som Abby i 'The Last of us 2'. (Foto: Liane Hentscher/HBO)

(Spoiler alert: Læs først, når du har set andet afsnit i ‘The Last of Us’ sæson 2)

Selvom ingen rigtig ønskede at se det ske (for spillets fans endda for anden gang), valgte Neil Druckmann og Craig Mazin at ære spilforlæggets måske mest knusende hændelse blot to afsnit inde i ‘The Last of Us’ sæson to.

Joel Millers død vakte allerede postyr, da ‘The Last of Us 2’-spillet landede og medførte reviewbombing og ubehagelige hadefulde reaktioner mod skuespilleren Laura Bailey, der oprindeligt spillede Abby. En rolle, Kaitlyn Dever har overtaget i serien.

Skaberne overvejede nøje, hvordan de skulle føre spillet videre i serien. Og det skete med loyalitet såvel som ændringer.

Vi er cirka to timer inde i anden sæson af ‘The Last of Us’, da Abby slår Joel ihjel. I spillet sker det efter cirka en time.

Men en helt central ændring er, at vi i serien kender Abbys motiv for hævnen i dødsøjeblikket – at Joel, i sin redningsmission for Ellie i finaleafsnittet af sæson et, har slået den unge kvindes far ihjel, som var læge på operationsstuen.

Abby deler som noget nyt årsagen med Joel, inden hun tager livet af ham i en monolog, der er skrevet til serien. Ligesom vi ser hende i en dialog med sit yngre jeg i afsnittets indledende drømmesekvens. I spillet skifter perspektivet først langt senere til Abby, mens man i mellemtiden spiller Ellie på hævnmission.

Derudover er der blevet byttet om på karaktererne, der er til stede ved mordet. I spillet er Joels bror Tommy med ham hos Abby, hvilket er skiftet ud med Ellies crush og veninde Dina fra Jackson, som Joel også er blevet en slags reservefar for.

»At sætte Dina på den plads og gøre hende til en deltager i mordet fra første parket, forbinder os mere til hende. Hendes valg om at blive ved Ellies side gennem tykt og tyndt fremover er motiveret lige så meget af hendes tab, som af hendes venskab med Ellie«, fortæller Craig Mazin til Entertainment Weekly.

Det er på den måde også særligt for serien, at Joel og Abbys møde foregår samtidig som invasionen af inficerede stormer mod Jackson.

»I spillet taler vi om, at Jackson på forskellige tidspunkter har været under angreb«, fortæller ‘The Last of Us’-skaber Neil Druckmann i et bagom-serien klip, HBO har delt. I serien blev et stort slag mod svampezombierne dog tilføjet akkurat her for at gøre alting endnu mere akut.

»Vi tænkte, at vi havde en mulighed for at skabe en endnu større fornemmelse af sårbarhed, at det ikke blot var Joel eller Ellie eller Dina, som var i fare. Alle var i fare«, fortæller serieskaber Craig Mazin.

Således er den vilde kampscene mellem Joels bror og Jackson-lederen Tommy og en kæmpestor cordyceps, som han bekæmper med en flammekaster, også en tilføjelse.

For at gøre den i forvejen hjerteskærende scene, hvor Joel dør, en tand hårdere, har man i serieversionen også skabt det øjeblik, hvor Ellie skriger, at Joel skal rejse sig, hvilket man i et kort sekund tror lykkes, inden han til sidst dør.

Og som et lille meta-moment for spillets fans slutter afsnittet med sangen ‘Through the Valley’, der også her synges af Ashley Johnson, som spillede Ellie i spillet, men i serien kunne ses i rollen som Ellies mor. Den stammer helt tilbage fra traileren til ‘The Last of Us Part II’, hvor Johnsons Ellie sidder og spiller den.

»Så til sidst er der lille Ellie, som gisper efter vejret med manden, som er hendes far, og så hører vi stemmen til kvinden, som er hendes mor. Og det er smukt. Nogle gange rører paralleluniverserne hinanden«, fortæller Craig Mazin Variety.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af