Clara Dessau får sin helt store chance i ny Netflix-serie. Men hun har lært sig selv ikke at drømme.

Skuespiltalentet Clara Dessau debuterede i P3-serien ’Lover’ og står nu på tærsklen til sit store gennembrud med hovedrollen i Netflix’ aktuelle krimiserie ’Legenden’. Her fortæller hun om at droppe ud af Teaterskolen, selvom skuespillet var en barnedrøm tappet ind med modermælken, om at skulle være en dårlig skuespiller med vilje og om ikke at lade usikkerheden tage over.
Clara Dessau får sin helt store chance i ny Netflix-serie. Men hun har lært sig selv ikke at drømme.
Clara Dessau i 'Legenden'. (Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann / Netflix)

INTERVIEW. Clara Dessau er aktuel med en af den slags roller, nye talenter kun kan drømme om. Men faktisk har den unge skuespillers forhold til faget længe været ambivalent.

Dessau er aktuel som den bærende karakter i Netflix’ nye, danske krimiserie ’Legenden’. Her spiller hun den hårdtslående politielev Tea, der kastes ud på en nervepirrende rejse ind i Københavns kriminelle undergrund. PET har udvalgt hende som den undercover-agent, der skal infiltrere et netværk af narkosmuglere, og missionen går ud på, at Tea skal blive bedste veninder med den brutale bagmands hustru, Ashley.

Teas nye identitet – eller legende, som det hedder – er den fornemme juveler Sara, der netop er vendt hjem fra Dubai. Med overdådig smykkebutik, luksuriøs lejlighed og Instagram-venlig livsstil charmerer hun sig hurtigt ind på den statussøgende Ashley.

Men som Tea/Sara kommer tættere ind på Ashleys barske virkelighed som mob wife, opstår der tvivl om, hvor hendes loyalitet egentligt ligger.

Clara Dessau i ‘Legenden’. (Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann / Netflix)

Clara Dessau falder slående naturligt ind i de ekstravagante omgivelser, da vi mødes i Salon III på Hotel d’Angleterre i indre København.

Det er tilfældigt, at det femstjernede hotel har en smykkekollektion på display lige nu, fortæller en Netflix-repræsentant mig. Det gør dog ikke spor for stemningen, og vidste man ikke bedre, kunne man tro, at vi befandt os på settet til ’Legenden’.

Dessau, der er iført sort kjole og passende flotte smykker, griner selv af sammenfaldet og forklarer, at dagsprogrammet går ud på at tage billeder og skyde SoMe-content.

Det er første gang, at hun skal igennem en pr-mølle af denne kaliber. Det er også hendes første interview nogensinde.

Forpurret passion

Clara Dessau har drømt om at lave skuespil, lige siden hun som barn så til med store øjne, når hendes gudmor, skuespiller Tammi Øst, indtog de skrå brædder.

»Jeg beundrede hende meget som lille. Hun var helt klart sådan en, jeg kunne betragte som barn, hvor jeg mærkede, at der var noget, der hev i mig, når jeg så hende på en scene«, fortæller hun.

Barnedrømmen syntes imidlertid inden for rækkevidde, da Dessau efter tre forsøg blev optaget på Teaterskolen i Aarhus.

Men under uddannelsen udviklede Dessau et konfliktfyldt had/kærlighedsforhold til skuespilfaget, og fascinationen blev erstattet af en skræmmende usikkerhed.

»Jeg følte ikke, at jeg passede ind. Min passion svandt ligesom ind, hvilket var det mest bekymrende. Inderst inde vidste jeg godt, hvor meget jeg brændte for faget, men jeg kunne ikke være mig selv i den institution, som skolen var på det tidspunkt«.

Efter blot et år traf hun den svære beslutning at droppe ud.

»Det er jo en speciel situation at være kommet ind på sin drømmeuddannelse og så erkende, at det ikke er det rigtige. Det første, man gør, er jo at forsøge at finde sig til rette og give alt, hvad man har. Men jeg følte, at jeg var ved at miste mig selv. Og det blev jeg nødt til at tage alvorligt«, mindes hun.

Efter Dessau løsrev sig fra Teaterskolen, genfandt hun gejsten med P3-serien ’Lover’, der udkom i 2020.

Clara Dessau i ‘Lover’. (Foto: David Bauer)

I sin debut spiller hun hovedrollen Mikka, der er en HF-studerende stofmisbruger og indleder et forbudt forhold på sit behandlingssted.

Serien er skabt af Dessaus storebror, Adam August, der også er hovedforfatter på ’Legenden’. Han er søn af den hædrede filmskaber Bille August, og deres fælles mor, Masja Dessau, var ligeledes skuespiller, inden Clara blev født.

Efter ’Lover’ har skuespillerens karriere budt på en række kortfilm og seriebiroller. Men nu er der lagt an til det helt store gennembrud, da hun er aktuel med en rolle, der fik hende til at råbe højt på gaden, da hun fik den.

En mystisk castingproces

Clara Dessau troede, hun hørte forkert, da ’Legenden’s caster Gro Therp ringede og henkastet fortalte, at skuespilleren havde landet hovedrollen.

»Gro var bare sådan ’jamen, de har sgu valgt at tage dig’. Og jeg sagde: ’Er det mig, der hører forkert?’ Jeg skulle lige oversætte det – er det rigtigt? Er det mig? Og så tror jeg nærmest, at jeg hvinede på gaden. Jeg råbte. Det var sådan en stor bekræftelse«, fortæller hun.

Inden da havde Dessau været igennem en castingproces, hun beskriver som »meget mystisk«.

»Jeg var til tre castings, men jeg fik ikke et manus. Jeg fik heller ikke at vide, hvem der producerede det, eller hvem der havde skrevet det. Jeg fik bare de scener, de ville caste mig i«, forklarer hun.

Scenebeskrivelserne var dog nok til at overbevise hende: »Jeg fik en følelse af, at jeg ville gøre rigtig meget for at få rollen. Det virkede meget spændende, og det var helt klart intriguing at læse scenerne«.

Det var især Teas dobbeltspil, der pirrede Dessaus interesse. Men undercover-rollen skulle også vise sig at blive den største udfordring for den forholdsvist uprøvede skuespiller.

Maria Cordsen og Clara Dessau i ‘Legenden’. (Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann / Netflix)

»Vi talte rigtig meget om, hvordan min karakter spiller en dobbeltrolle. Hvor god er hun til at spille den dobbeltkarakter? Hvornår skal hun være dårlig til at spille skuespil, og hvornår skal hun være rigtigt god? Udfordringen lå i, at jeg aldrig kunne lande fuldstændig i mit spil. Jeg skulle hele tiden veksle mellem at være en agent, der er på arbejde, og så også bare være et menneske, der lader sig rive med af sine omstændigheder«.

Rollen satte således Dessaus faglighed på prøve, da hendes skuespil normalt kommer intuitivt til hende.

»Jeg skulle koncentrere mig på en måde, jeg ikke har prøvet før. Jeg skulle koble det intuitive sammen med noget meget teknisk. Jeg kom ofte til at spille det lidt for glat. Og så var vi sådan ’vent, hun skal være mere shaky, vi skal se på hende, hvad der er på spil’«.

Til at mestre det tekniske i rollen som undercover-agent fik Dessau ingen hjælp fra hverken virkelige politifolk eller krimifilm. Hun skulle i stedet finde svarene i sig selv.

»Det var meget op til egen fortolkning. Jeg ville ikke lade mig påvirke for meget af sådan nogle ting. Jeg vidste, at når man er på så stor en produktion og skal lave så meget på så kort tid, så lærer du det. Det gør du bare. Jeg vidste, det ville komme til mig, når der blev sagt værsgo«.

Nul fremtidsdrømme

Udadtil kan det ligne, at den unge skuespiller har et laissez faire forhold til sin karriere. Men Dessau er ikke uambitiøs – hun er bare klog af skade.

»Der er så meget ved skuespil, der handler om at være så modig hele tiden. Bare det at smide masken og dit forsvar foran et kamera eller publikum har jeg enorm respekt for. Det kræver også mod at være arbejdsløs i lange perioder og stadig stå ved, at det er det, du vil. Så du danser med en usikkerhed, men du skal ikke lade den styre dig. Jeg var et sted, hvor jeg havde vendt den usikkerhed om og sagde til mig selv, at der kommer noget. For jeg ville ikke have, at usikkerheden tog over«, siger hun.

Som del af selvforsvaret insisterer hun på at være til stede i nuet. Da jeg spørger hende, hvad hun drømmer om, svarer hun derfor kort: »Jeg prøver ikke at drømme så meget«.

Clara Dessau og Nicolas Bro i ‘Legenden’. (Foto: Nikolaj Thaning Rentzmann / Netflix)

Hun uddyber dog senere:

»Det stresser mig og keder mig at tænke for meget på fremtiden. Jeg beundrer folk, der gør det, men jeg har mere brug for at fokusere på der, hvor jeg er nu«.

End ikke Netflix’ globale reach, der er et oplagt springbræt til en international karriere, kan få pulsen til at stige hos det jordnære talent:

»Alt, der kan udvide min horisont, vil jeg altid sige ja til. Og jeg er selvfølgelig nysgerrig på, hvad der kommer til at ske. Men jeg har ikke sat mig nogen mål for, hvor jeg vil hen eller hvornår. Jeg prøver at tage det rimelig stille og roligt. Bare at nå hertil er kæmpestort. Det er rigeligt at tage ind og nyde for nu«.

’Legenden’ kan ses på Netflix.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af