Halle ‘Back and Forth’
Halle Bailey fik sit helt store gennembrud i 2023, da hun spillede hovedrollen i Disneys live action-genindspilning af ‘Den lille havfrue’. Sidenhen har hun fortsat som skuespiller i filmmusicals, men man må endelig ikke tro, at hendes stemme begrænser sig til musicalgenren.
Længe inden havfrue-gennembruddet vakte hun opsigt som en del af den Beyoncé-blåstemplede r’n’b-duo Chloe x Halle med sin storesøster. Sammen udgav de to album, og siden 2021 har de begge udgivet musik hver for sig.
Vi har dog hørt langt mere fra Chlöe (som søsteren hedder i soloregi), mens Halle har haft travlt i filmens verden, men i anledning af valentinsdag rører nu på sig med et sensuelt kærlighedsjam fra øverste skuffe.
Måden Halle længselsfuldt og begærligt synger »I got a fire in me and you’re the only one that tames it« er uimodståelig. Sangen omhandler de stunder, hvor store følelser – også vrede – tænder en ild, der fører til intimitet.
Gunge ‘4. sal’
I den stikmodsatte ende finder vi en anti-kærlighedssang, der dog også er udgivet i anledning af valentinsdag. Den anden single fra pophåbet Gunge er dedikeret til hendes »bums af en ekskæreste«, og den illustrerer, hvordan popmusik nogen gange er den bedste hævn.
John Glacier ‘Don’t Cover Me’
Den eksperimenterende elektroniske musiker og rapper John Glacier albumdebuterer denne uge med ‘Like a Ribbon’. Et af de bedste numre derfra er den klaustrofobiske ‘Don’t Cover Me’, der bliver helt gåsehudsfremkaldende, når hun udbryder et skrig, der lyder halvvejs mellem Pink Floyds ‘Careful with that Axe, Eugene’ og Suicides ‘Frankie Teardrop’.
Sabrina Carpenter ‘Busy Woman’
Sabrina Carpenter har lige gjort sidste års hitalbum ‘Short n’ Sweet’ knap så short, idet hun har udvidet tracklisten med fem numre på den nye deluxe-udgave. Den flirtende popslasker ‘Busy Woman’ lever dog fuldt ud op til sweet-delen af albumtitlen.
Spellling ‘Alibi’
Spellling er kendt for teatralsk, progressiv artpop fra Kate Bush-skolen, men hun er gået i rockmodus op til udgivelsen af albummet ‘Portrait of My Heart’ 28. marts. Hun får besøg af Turnstile-guitarist Pat McCrory på ‘Alibi’, der oprindeligt var tænkt som en klaverballade, men som nu er endt som en rockende eksplosion, der nærmest lyder som introen til en anime.
Bette ‘Sig mit navn’
Bettes r’n’b spænder over både det poppede, det retrosoulede og det jazzede. Og så er der numre som dette, hvor hun lyder lidt som landsfællen Coco O., hvis altså hun sang på dansk. ‘Sig mit navn’ er skrevet ud fra et udpluk af tanker, Bette har haft om sex, mens hun sad alene derhjemme.
SZA ‘PSA’
Troede du, at SZA var færdig med at udgive bonustracks til ‘SOS’? Så tro om igen. Deluxe-udgaven ‘Lana’ er blevet udvidet med yderligere fire tracks, hvor højdespringeren er denne funklende lille perle, der oprindeligt var en teaser for ‘SOS’ i 2022, men som nu endelig er udgivet. Her fyrer SZA nogle sprælske, hiphoppede flows af over en drømmende instrumentation.
Addison Rae ‘High Fashion’
Det kom bag på mange, da Charli XCX kaldte den tidligere TikTok-stjerne Addison Rae for »et fucking geni«, men som så ofte før har Charli fat i noget. Sidenhen har Addison Rae i hvert fald smidt den ene fremragende popbanger efter den anden, og hendes let underspillede vokal kommer smukt til sin ret på dette stykke brandvarme electropop.
Cano ‘Jeg var der aldrig’
Danske Cano starter med at give Østen-vibes i knap et minut, før ‘Jeg var der aldrig’ bliver til klubpop, der klinger mere af grupper som Elsked og Kind Mod Kind. Den selvransagende sang er det ideelle soundtrack til, hvis man har lyst til at græde på dansegulvet denne weekend.
Obongjayar ‘Not in Surrender’
Man ved aldrig rigtig, hvad man får fra Obongjayar. Neosoul? Artpop? Psykedelisk soul? Afrobeats? Han kan vist det hele. Den nyeste sang er en slags blanding af groove-baseret 70’er-afrobeat, dansabel postpunk og new wave-synths, der vækker mindelser om Talking Heads.
Mangler du mere ny musik? Så gå på opdagelse i sidste uges Top Tracks.
Følg vores ugentligt opdaterede Top Tracks-playliste på Spotify: