Drake udgiver »en bunke sange« lige om lidt

Drake udgiver »en bunke sange« lige om lidt
Drake. (Foto: Prince Williams/Wireimage)

Det er ikke meget mere end fire måneder siden, at Drake udgav tre album på én gang. Nu er han imidlertid klar til at smide nogle flere nye sange ud på musiktjenesterne.

Ifølge Billboard har den canadiske rapstjerne under en livestream netop annonceret, at flere sange fra den timelange novellefilm ‘FOMO’, som han delte for to uger siden, får en regulær udgivelse allerede i morgen, torsdag.

»Gå ind og se ‘FOMO’. Det er en bunke sange, der kommer på streaming torsdag«, sagde Drake. »Så alle de sange, I har spurgt til … okay, ikke dem alle sammen, men nok af dem kommer på torsdag. Det var det«.

Hvorvidt Drake og Don Tolivers tilbagelænede r’n’b-remix af Ella Langleys rekordsættende countryhit ‘Choosin’ Texas’ er en del af pakken, vides ikke.

‘FOMO’ bød på omkring 10 uudgivne sange, herunder et nyt samarbejde med PartyNextDoor, et remix af ‘Iceman’-hittet ‘Janice STFU’, en forlænget udgave af ‘Habibti’-nummeret ‘Classic’ og et track, hvor Drake rapper »pray for Gaza«.

Derudover fik vi Yeat-samarbejdet ‘Miss My Dawg’, der dog allerede er udkommet formelt som en del af rapkollegaens nye ep, ‘Cocoon’.

Her skulle der være en video, men du kan ikke se denDen er ikke tilgængelig, da den kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.
Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af