Donald Trump varsler 100 procent told på udenlandske film: »En trussel mod den nationale sikkerhed«

Donald Trump varsler 100 procent told på udenlandske film: »En trussel mod den nationale sikkerhed«
Donald Trump. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

Donald Trumps handelskrig mod resten af verden er nu nået til filmbranchen.

Den amerikanske præsident har nemlig udtalt, at han agter at lægge »100 procent told« på ikke-amerikanske film, skriver The Wrap.

»Filmbranchen i Amerika DØR en meget hurtig død. Andre lande tilbyder alle mulige former for incitamenter for at lokke vores filmskabere og studier væk fra USA. Hollywood og mange andre områder i USA bliver ødelagt. Det her er en koordineret indsats fra andre nationer og derfor en trussel mod den nationale sikkerhed. Det handler – ud over alt andet – også om budskaber og propaganda!«, skriver Trump søndag på sit eget sociale medie Truth Social.

»Derfor giver jeg handelsministeriet og den amerikanske handelsrepræsentant tilladelse til straks at begynde processen med at indføre en 100 procents told på alle film, der kommer ind i vores land og er produceret i fremmede lande. VI VIL HAVE FILM LAVET I AMERIKA, IGEN!«

Her skulle der være tredjeparts-indhold, men du kan ikke se detDet er ikke tilgængeligt, da det kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.

Nu er spørgsmålet selvfølgelig, hvordan den massive toldsats i sidste ende kommer til at se ud. Trumps såkaldte »gengældelsestold« mod importerede produkter fra EU blev for eksempel hurtigt midlertidigt sænket fra 20 til 10 procent frem, om end præsidenten senere indførte højere toldsats på 25 procent på eksempelvis biler, stål og aluminium fra Europa (via Dansk Industri).

Et andet spørgsmål går på, hvorvidt toldtruslen vil ramme Hollywood-film produceret i (og med) andre lande end USA. The Wrap påpeger eksempelvis, at Disneys kommende Marvel-storfilm ‘Avengers: Doomsday’ lige er gået i optagelse i Storbritannien, og at James Camerons ‘Avatar’-film bliver skudt i New Zealand.

Amerikanske filmdistributører vil nok også gerne vide, om tolden gælder udenlandske film distribueret i USA’s biografer. I så fald vil købekraften på årets store europæiske filmfestivaler – inklusive Cannes-festivalen, der starter i næste uge – nok være svækket.

Det vil selvsagt også have konsekvenser for danske film og danske coproduktioners færd over Atlanten.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af