Soundvenue går ud: Denne uge skal vi bade på SMK, til releasefest med indierockhåb og til gratis festival i en park

Skal vi ikke lege, at det er sommer? I denne uge er der i hvert fald mange gratis og udendørs arrangementer i København. Soundvenue guider til det hele lige her.
Soundvenue går ud: Denne uge skal vi bade på SMK, til releasefest med indierockhåb og til gratis festival i en park
Brimheim kan opleves på årets Bloom Festival. (Foto: Thomas Rungstrøm/Soundvenue)

Elefanter på Arken

Hvad nu, hvis elefanterne var blevet den dominerende art på Jorden? Hvad hvis den eneste måde at overleve på Jorden er oppe i dens atmosfære?

Det er bare nogle af de scenarier, som Arkens nye udstilling ‘Torches’ med den franske kunstner Marguerite Humeau afsøger »i et sanseligt totalunivers, hvor hendes organiske, skulpturelle værker vækkes til live gennem lys og lyd«.

Marguerite Humeau. (Foto: Eoin Greally)

Det tjekker vi ud til åbningen af udstillingen på torsdag, hvor der også er dj’s, en performance fra Ragnhild May og koncert med ambientmusikeren Anton Friisgaard.

Season Opening: Torches – Marguerite Humeau
Arken, torsdag 22. maj kl. 18.30

En fest for teatret

Fik du sidste år ikke fanget Ninas Rask standup-teater-hybrid, ‘Nina er sjov’, eller det nuttede voldsorgie af en danseforestilling ‘It’s So Cute I’m Gonna Die’, så er chancen der nu under CPH Stage.

Over ti dage i København præsenterer teaterfestivalen repeats af hits, men også helt nye forestillinger.

‘Nina er sjov’. (Foto: Jasko Bobar)

Du kan blandt andet opleve one-woman-showet ‘En vred kvinde’, instrueret af ‘Diêm Camille, forestillingen ‘Sangen om Oda og Anton’ om et pars op- og nedture, spøgelsesdramaet ‘The Thin Place’ og ‘Our Other Body’, et performanceforedrag om antisemitisme.

CPH Stage
Hele København, 22.-31- maj

Intim releasefest for indierockhåb

Hun var på Soundvenues Breakin’ Sound 2025-liste, blandt vores højdepunkter på Spot Festival, og hun er booket til årets Roskilde Festival. Vilma Crow er med andre ord værd at holde øje med.

Vilma Crow. (Foto: Burö Jantzen)

Vi taler følelsesladet indierock, der fornemt doserer sine virkemidler og effektfuldt skifter mellem akustisk inderlighed, angstfuld vokal og brusende støj.

På fredag er du inviteret med til at fejre udgivelsen af Vilma Crows debut-ep, ‘Good Dog for Sale’, i Lunden på Nørrebro. Hun lover kulørte lamper og en akustisk intimkoncert, og det er ganske gratis.

Vilma Crow release-party
Lunden, fredag 23. maj kl. 19.30

Tag et bad på SMK

Til den næste omgang af kunstbegivenheden SMK Fridays – hvor freeloaders som altid er varmt velkomne – ønsker museet at sænke tempoet og »give plads til fordybelse og sanselighed«. Hvilket får én til at spekulere på, hvordan de normalt går på museum?

Du kan blandt træde ind i en drømmelignende have i VR-værket ‘The Garden Says’, lade lyddesigner Cecilie Dahlin Jay guide dig gennem et meditativt lydbad udstyret med crystal bowls og kochi-klokker eller opleve det sociale performanceværk ‘Quiet Parade’, der opføres i stilhed.

SMK Fridays på Statens Museum for Kunst. (Foto: Malthe Folke Ivarsson)

Du kan også bare slå hjernen fra, gribe en kold drink og drive retningsløst rundt i museets udstillinger, imens du glæder dig til weekenden.

SMK Fridays: Take a Break
Statens Museum for Kunst, fredag 23. maj kl. 16

Musik under bøgen

Bloom indtræder som et mindre mirakel hvert år, når vidensfestivalen en weekend i forsommeren spreder sine vinger i Søndermarken med talks med kloge mennesker – forskere, filosoffer og kunstnere – om natur og videnskab.

Elias Rønnenfelt. (Foto: Jonas Bang)

Om aftenen kan man siddende i græsset nyde en lille én og et altid stærkt kurateret musikprogram fra en mindre scene, imens solens sidste stråler (forhåbentlig) trænger igennem parkens høje træer.

I år er blandt andre Brimheim, Elias Rønnenfelt, Uden Ord, Stella Darla, Dayyani og Paydar på programmet. Og det hele er … gratis!

Bloom Festival
Søndermarken, 23.-25. maj

Nostalgisk efter 00’erne?

Forestillingen ‘Nostalgiacore’ lover at løfte dig tilbage til 90’erne og 00’ernes popkultur – nogle af nøgleordene er teenageværelser, paparazzijagt og hjemmevideoæstetik – og undersøge, hvordan den tid præger nutidens kamp for inklusion og moralsk bevidsthed.

‘Nostalgiacore’. (Foto: Aveny-T)

Den spiller kun fem gange på Aveny-T. Den ene gang efterfulgt af en talk med blandt andre duoen bag forestillingen og tv-vært Anna Lin. En anden dag er der også Nostalgibanko i Absalon. 

Nostalgiacore
Aveny-T, fredag 23. maj kl. 13

Fundraiser for kunsten

Iceage, Melodi Ghazal, Fine og Haloplus+ står alle på scenen, når All All All og kunstnerfælleskabet AGA inviterer til fundraiser for Gaza Biennalen, en international udstilling skabt af og for palæstinensiske kunstnere.

Melodi Ghazal. (Foto: Lukas Daugbjerg)

Indsamlingen går til at skabe en dansk pavillon, og alt overskud går til produktion af udstillingen og til kunstnerne: Aya Jouha, Ghanem Al-Den, Jehad Jabou og Yasmeen Al Daya.

På aftenen er der også oplæsninger af Banaan Al-Nasser, Zahna Siham Benamor, Sebastian Nathan og Nynne Roberta Pedersen Pedersen.

Fundraiser for Gaza Biennalen feat. Iceage, Fine, Melodi Ghazal, Sebastian Nathan m.fl.
AGA Garage, lørdag 23. maj kl. 17

En rigtig rar oplevelse

»Det vigtigste for mig er, at jeg synes, vores sange er rare at lave, rare at spille og rare at synge. Og så elsker jeg, når folk får det rart af at høre det«, har Clara Rose, den ene halvdel af landets måske mest cute duo, udtalt til Soundvenue.

Ung-Skab (Foto: Benjamin Graham)

Sammen med rapperen og produceren Eigil Bjørn blander hun hiphop og r’n’b i Ung-skab, og deres koncerter er som et varmt bad i fællesskabet, nogle gange endda med fællessang.

Fang dem på Reffen til en ganske gratis udendørskoncert på lørdag og gå glad videre ud i natten.

Reffen Live: Ung-skab
Reffen, lørdag 24. maj kl. 20

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af