Vi skal helt tilbage til oktober 2018 for at finde Britney Spears’ seneste koncert, og i 2022 udtalte popstjernen ifølge Complex, at hun nok aldrig ville optræde igen.
Nu skriver Spears imidlertid på Instagram, at hun håber at kunne spille sammen med sin søn inden længe. Det bliver dog ikke i USA, for der vil hun aldrig optræde igen på grund af »ekstremt følsomme årsager«.
Instagram-opslaget kommer med et foto af en yngre Britney Spears ved et hvidt klaver på en scene. »Sender dette klaver til min søn i år!«, indleder hun sin caption.
»Interessant nok danser jeg på Instagram for at hele ting i min krop, som folk slet ikke aner noget om. Ja, og det er nogle gange pinligt … men jeg gik gennem ilden for at redde mit liv«, fortsætter hun i teksten, inden hun drejer blikket mod forhåbningerne om kommende optrædener med sønnike.
»Jeg vil aldrig optræde i USA igen af ekstremt følsomme årsager, men jeg håber at sidde på en skammel med en rød rose i håret, sat i en knold, og optræde sammen med min søn … i Storbritannien og Australien meget snart. Han er en kæmpe stjerne, og jeg er så ydmyg over at være i hans nærvær! Gud bevare dig, lille mand!«.
Det fremgår ikke af opslaget, hvilken af Spears’ to sønner – 20-årige Sean Preston Federline eller 19-årige Jayden Federline – hun taler om. Hun fik begge med Kevin Federline, som hun var gift med i perioden 2004-2007.
Eksmanden udgav sidste år selvbiografien ‘You Thought You Knew’ som et modsvar til Britney Spears egen medieombruste selvbiografi ‘Min egen stemme’ fra 2023.
