Dansk dokumentar vinder Emmy-toppris – se alle nattens vindere

Dansk dokumentar vinder Emmy-toppris – se alle nattens vindere
'The Cave'.

Danskproducerede ‘The Cave‘ gik hele vejen ved nattens Emmy-uddeling, hvor den modtog prisen for Exceptional Merit in Documentary Filmmaking.

Prisen markerede filmens anden Emmy-statuette, efter den tidligere på ugen vandt prisen for bedste fotografering.

Uddelingen skete som del af Emmys såkaldte Creative Arts Awards, der fungerer som en slags opvarmning til den store Emmy-ceremoni, der bliver afviklet i nat.

‘The Cave’, der tidligere på året var nomineret til en Oscar, er instrueret af Feras Fayyad og følger den unge børnelæge Dr. Amani, der kæmper utrætteligt for at redde liv i et underjordisk hospital i den borgerkrigsramte by Ghouta i Syrien.

Også blandt aftenens vindere var ‘The Last Dance‘, der vandt prisen for bedste dokumentarserie. ‘Rick and Morty‘ vandt prisen for bedste animerede program, mens Eddie Murphy fik sin første Emmy for sin gæsteoptræden i ‘Saturday Night Live’. ‘Bad Education‘ vandt desuden prisen for bedste tv-film og svenske Ludwig Göransson blev hædret for sin musik til ‘The Mandalorian‘.

Emmy-uddelingens hovedshow løber af stablen virtuelt natten til mandag dansk tid.

Se udvalgte vindere fra gårsdagens prisuddeling – hele listen kan ses HER:

Outstanding Animated Program: ‘Rick and Morty’
Outstanding Documentary or Nonfiction Series: ‘The Last Dance’
Exceptional Merit in Documentary Filmmaking: ‘The Cave’
Outstanding Television Movie: ‘Bad Education’
Outstanding Unstructured Reality Program: ‘Cheer’
Outstanding Variety Special (Pre-Recorded): Dave Chappelle: Sticks & Stones’
Outstanding Directing for a Variety Special: Stan Lathan, ‘Dave Chappelle: Sticks & Stones’
Outstanding Guest Actor in a Comedy Series: Eddie Murphy, ‘Saturday Night Live’
Outstanding Guest Actress in a Comedy Series: Maya Rudolph, ‘Saturday Night Live’
Outstanding Guest Actor in a Drama Series: Ron Cephas Jones, ‘This Is Us’
Outstanding Guest Actress in a Drama Series: Cherry Jones, ‘Succession’
Outstanding Host for a Reality or Competition Program: RuPaul, ‘RuPaul’s Drag Race’
Outstanding Interactive Extension of a Linear Program: ‘Mr. Robot’ — ‘Season_4.0 ARG’
Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score): Ludwig Göransson, ‘The Mandalorian’
Outstanding Period and/or Character Hairstyling: Michelle Ceglia, Barry Lee Moe, George Guzman, Michele Arvizo, Maria Elena Pantoja, ‘Hollywood’
Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One Hour or More): Martin Childs, Mark Raggett, and Alison Harvey, ‘The Crown’
Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series: Nena Erb, ACE and Lynarion Hubbard, ‘Insecure’
Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie or Special: ‘Watchmen’
Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One Hour): Mathew Price, CAS, Ron Bochar, CAS, George A. Lara, CAS, David Boulton, ‘The Marvelous Mrs. Maisel’
Outstanding Stunt Coordination for a Drama Series, Limited Series or Movie: Ryan Watson, ‘The Mandalorian’
Outstanding Writing for a Variety Special: Dave Chappelle, ‘Dave Chappelle: Sticks & Stones’

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af