’Klovn’ sæson 11 episode 4: Jeg ved ikke helt, hvad der sker med serien for tiden

Efter 10 års fravær var Iben Hjejle tilbage i ’Klovn’, og hun leverede ugens bedste citat.
’Klovn’ sæson 11 episode 4: Jeg ved ikke helt, hvad der sker med serien for tiden
'Klovn' sæson 11 afsnit 4. (Foto: Per Arnesen/TV 2)

Ugens Biggie Blackie

Det er vist ikke nogen hemmelighed, at (den virkelige) Casper Christensen har en tendens til at lade sig rive lidt med af ting. Og ud over JC må Taylor Sheridan nok være den person, der har haft størst indflydelse på hans liv i nyere tid.

Efter at have set neo-westernserien ’Yellowstone’, som Sheridan var showrunner på, er der i hvert fald et par ting i CC’s liv, der har taget en Stetson-klædt drejning – og det smitter ganske forudsigeligt af på begivenhederne i ’Klovn’. For nu vil den fiktive CC også være ranchejer.

Giddyup, Frank og Lars, Venskabsgården venter!

‘Klovn’ sæson 11 afsnit 4. (Foto: Per Arnesen/TV 2)

Men udover at erhverve sig en landbrugsejendom til en gul pris på små ti millioner kroner (hvilket svarer nogenlunde til en etværelses på Frederiksberg), så følger der sjovt nok også en hest med i scoopet.

Og her bliver det hurtigt tydeligt, at det ikke er første gang, Frank og Casper har ejet en hest, for der går ikke mange minutter, før den render glad rundt på folden, aka Franks baghave. Ja, det var måske meget godt, den mand ikke blev dyrlæge …

Hestedramaet ender dog i tragedie. Casper (der åbenbart har overvundet sin frygt for heste – et life goal, der vel næppe overlever dette afsnit) må flygte fra sin homofobi ved at søge ly i hestetraileren, hvorefter virtuosen Frank kommer til at fremprovokere en form for equine-overgreb.

Ugens trebenede taburet

Wildcardet Lars Hjortshøj er altid garant for lidt vanvid(skørsel), når han dukker op i ’Klovn’-universet. Typisk involverer det voldtægt og/eller kidnapning, men denne gang overrasker han altså, da han modvilligt må løfte sløret for sine ungarske aner.

Efter en uheldig episode, der mest af alt lyder som noget, Robert Dølhus kunne finde på, erfarer politiet, at Lars altså hverken har CPR-nummer, pas eller, for den sags skyld, dansk statsborgerskab. Så nu skal den nymfomaniske vanvidsbilist indlogeres på Sandholmlejren, indtil han kan blive sendt tilbage til sit hjemland.

‘Klovn’ sæson 11 afsnit 4. (Foto: Per Arnesen/TV 2)

Men gad vidst hvordan et Orbán-familiemedlem vil blive modtaget i disse dage? Nok ikke med åbne arme.

I al fald står Projekt Venskabsgård ikke til at redde. Den trebenede taburet viser sig endnu engang at være lige så vakkelvorn, som man kunne forvente.

Dog tror jeg ikke, at de slipper for at betale de ti millioner dadler, for, som Adam Schnack sikkert kan fortælle dem, så gælder en underskrift altså stadigvæk, også selv om du kommer til at skrive Hjortshøj i stedet for Orbán på den stiplede linje.

Ugens Dejan

Jeg ved ikke helt, hvad der sker for ’Klovn’ for tiden, men jeg mistænker, at serien lider under en bieffekt ved ’Frank ringer til Casper’-podcasten, der gør, at for mange små, finurlige idéer, der pitches under det ugentlige opkald, klemmes ind i serien. Der er i hvert fald godt knald på de overflødige plotpoints, der bare skulle have lavet en Dejan og være blevet hjemme.

Denne gang er problembarnet Tessa/Twerk Queen/Irina, som den småforvirrede Casper mener, han engang har haft en god rapport med, så han kan da snildt skaffe hendes nummer til Rasmus Botoft, der vil hyre hende til sin datters fødselsdagsfest.

Men trods sin monolog om, at mænd skal stå sammen, og mænd må hjælpe mænd, og kønnene er i krig og yada yada, så ender Casper altså ikke med at levere på sit løfte. Color us surprised. Og i stedet må Frank træde til som dagens underholdning med sine fem minutter om EU og deslignende.

Jeg har svært ved at lure, hvad den her lille afstikker vil/kan … Det virker lidt, som om enten Frank eller Casper reelt ikke kan kende forskel på de tre kendiskvinder, og af en eller anden grund skal det flettes (læs: forceres) ind her.

Ugens pigen er min, hun hedder Iiiiiben

Så skete det endelig! Efter mere end ti års fravær fra universet er Iben Hjejle langt om længe tilbage i ’Klovn’, woop-woop!

En reunion, Frank tydeligvis ikke er helt så begejstret for, som jeg er, hvis man skal dømme på hans kridhvide ansigt, da Iben omfavner ham i en døråbning i Kartoffelrækkerne.

‘Klovn’ sæson 11 afsnit 4. (Foto: Per Arnesen/TV 2)

Og hvis man skal se det fra hans perspektiv, så er det måske forståeligt nok, for Casper og Iben kan ikke have været forenet mere end et par dage, og allerede er Casper tilbage i topform og klar til at lægge skylden for alle sine dumheder over på Franks skuldre. Gud forbyde at han skulle få skældud af Iben!

Men det var da lidt sjovt at se den underdanige Casper og den bestemte Iben tilbage i hinandens arme. Og apropos folk, der har indflydelse på Caspers liv, så lad os da med det samme lige vende …

… ugens citat

Som går til Iben, der bestemt ikke spilder tiden. Hun er nemlig allerede i gang med at lave en Viktor Orbán på det nyetablerede forhold og styrer det med en hård og ubarmhjertig hånd. Pikkemandsfarmen har, hvis hun har noget at sige om sagen, ingen gang på jord:

»Den der ide om en mandebondegård med jer, der skal gå rundt og blive mere og mere krumryggede og bitre og indavlede deroppe, det har vi … trådt tilbage fra«.

Og så var der kun et enkelt ben tilbage på den trebenede taburet. RIP Venskabsgård.

Ugens bundlinje

Ud over Iben Hjejles længeventede og svært tiltrængte hjemkomst er der nok ikke så forfærdeligt mange mindeværdige øjeblikke i sæsonens fjerde episode, ’Yellowstone’. Det er da meget sjovt, at Casper har lidt selvironi omkring sin cowboy-fase, og at Lars øjensynligt er i familie med en ungarsk tyran, men jeg synes, der er lidt for langt mellem de helt store grin.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af