Hvem har de forskellige festivaler booket til i år? Her er dit overblik

Mange af landets store festivaler har nu offentliggjort hele plakaten for 2024. Her giver vi dig overblikket over, hvem de præcis har på programmet.
Hvem har de forskellige festivaler booket til i år? Her er dit overblik
PinkPantheress. (Foto: Burak Cingi/Redferns)

Distortion

29. maj – 2. juni

De seneste år er Distortions københavnske gadefester foregået på Vesterbro og omkring Københavns Havn, men efter en pause vender festivalen i år også tilbage til hovedstadens mest uregerlige bydel: Nørrebro.

Her kan du blandt andet finde Soundvenue-scenen, hvor AV AV AV, Kind Mod Kind, Elsked, Thea Dora, Harty, Laura4evigt og Ung-Skab optræder.

Foruden byfesterne kulminerer festivalen som altid i Distortion Ø, en to dage lang elektronisk festival på Refshaleøen, der om ikke så længe byder på alt fra den amerikanske stjerne Avalon Emerson til australske Mall Grabs lo-fi-house til danske Schackes eksperimental-techno.

Distortion Ø har allerede annonceret det fulde program, og mange navne er efterhånden også klar til Distortion X, som er de store scener til gadefesterne.

Ud over disse er der en række Distortion Club-events på tværs af Den Anden Side, Culture Box og Module – disse foregår 29.-31. maj.

37 kunstnere annonceret til Distortion Ø:
DJ Heartstring (DE) • Dyen (NL) • I Hate Models (FR) • Kettama (IR) • Mall Grab (AU) • Sara Landry (US) • Sven Väth (DE) • Charris (BE) • Ditte Alexandra • Effy (UK) • Elias Gozal • Filen • Madmotormiquel (DE) • Main Phase • Mollono.Bass (DE) • Mussy Moody • Schacke • Temple Tears (FR) • Anfisa Letyago (IT) • Avalon Emerson (US) • Klangkuenstler (DE) • Partiboi69 (AU) • Stephan Bodzin (live) (DE) • Dana Montana (UA) • Annælix • Ash • Frida Darko & Atric (DE) • Future.666 (DE) • Gooutonahinote (SE) • Ida Aya • Jidder (SE) • Kaufmann (DE) • Kawun •Mad Miran (NL) • Nilu • Sven Dohse (DE) • Tallfan (SE)

46 navne annonceret til Distortion X:
Hugel (FR) • Gobs • Icekiid • Jmilian • TooManyLefthands • Bless You • Boaboa • Boye & Sigvardt • Chriz • Dillistone • Eeb Laurent • Golide • Night/Moves • Rune Rask • Søe & Anker • Techology (SE) • Wahlstedt (SE) • Yakuza • Artigeardit • Noah Carter • Kundo • Merro8 • DJ Adidaddi • DJ Kaddi Sawaneh • Faza • Pooyandeh • Pree • Cloonee (UK) • Aja Gulris • Baime • Duncan • Ed. • Frede (NO) • Milo S • Mørk • Naima • Nilu • Refeci • Schaarup • Skai (LT) • AV AV AV (dj set) • Kind Mod Kind • Elsked • Harty • Laura4Evigt • Thea Dora • Ung-Skab

50 navne annonceret til Distortion Club:
Steve Bug (DE) • Lean Robotti B2B Philip Siegrist • Ditte Alexandra • Tmyl • Aromatic • Kipp • Gæo • Erizo (US) • Baime • Harmina Klang • Kardinal Bertram • Karl August • Viktor Hass • Dasco (DE) • Kawun • Prom Night • Riva Starr (UK) • Karsten Loud x Mashti • Asle • Teenage Mutants (DE) • Aja Gulris • Anders HP • Katz-K • Tim Andresen • VJ Kara • Skatebård (NO) • Mette Munk • Dobé (DE) • DJ Dopamina • Lean Robotti • Max Fernandez • Miss Puppy • Skarn • Undercatt (IT) • Aelva K • Christian Nielsen • KDNC • Schaarup • VJ Regina Visuals • Tommy Four Seven (UK) • Dragongirl • HNNCH • Hultgren (SE) • Philipp Drube (DE) • Sugar • Matiago (NO) • DJ Bootymagic • Kim Kemi • Only Ollie • Stonsterr

Troye Sivan. (Foto: Terrence O’Conner)

NorthSide

6. 8. juni

Mens de seneste to års NorthSide-programmer har kæmpet med at leve op til festivalens ry som tidsaktuel og geografisk udadskuende, retter årets line-up godt og grundigt op på det.

Vi taler popstjernen Troye Sivan, triphop-legenderne Massive Attack, produceren Kaytranada, Radiohead-spinoffet The Smile, de gendannede britpoppere Pulp og den albumaktuelle rockkamæleon St. Vincent – og det er bare headlinerne.

Årets plakat er helt færdig og ligner det mest ambitiøse NorthSide-lineup i årevis.

42 kunstnere annonceret indtil videre:
Kaytranada (CA) • Massive Attack (UK) • Pulp (UK) • St. Vincent (US) • The Smile (UK) • Troye Sivan (AU) • Ukendt Kunstner • Amyl & The Sniffers (AU) • Andreas Odbjerg • Benjamin Hav & Familien • Daði Freyr (IS) • Jonah Blacksmith • Kaizers Orchestra (NO) • Libianca (CM/US) • Loyle Carner (UK) • Malk de Koijn • Mø • Noah Carter & Friends • Parcels (AUS) • Royal Blood (UK) • Sleaford Mods (UK) • Slowdive (UK) • Stefflon Don (UK) • Vince Staples (US) • 070 Shake (US) • Afskum • Angélica Garcia (US) • August Høyen • Barselona • Benjamin Clementine (UK) • Blanco White (UK) • Guldimund • Jenny Beth (FR) • Love Shop • Lucky Lo (SE) • Saint Clara • Selma Judith • Shame (UK) • The Clockworks (IE) • Ung-skab • Uro • Veto

Lauryn Hill. (Foto: Nikolaj Bransholm/Soundvenue)

Heartland Festival

13. – 15. juni

Det bliver til lyden af klassikernavne som Grace Jones, Chic, Lauryn Hill og Rick Astley, at du næste år kan dyrke yoga og sippe naturvin på Heartland. Derudover suppleres programmet også af navne som franske L’Imperatrice, engelske Kasabian og en særlig optræden, hvor Mew assisteres af Danmarks Underholdningsorkester. Festivalen har også fået en ny folk/americana-scene ved navn Backroads, der befolkes af navne som Brennen Leigh og The War and Treaty.

Heartlands lineup består som sædvanligt ikke kun af musik, men også talks, kunst og et dedikeret madprogram. Men vi nøjes med

Feinschmecker-festivalen i Egeskov har også annonceret, at de lancerer en ny scene og udvider festivalområdet.

49 musiknavne er at finde på årets plakat:
Ms. Lauryn Hill med special guests Wyclef Jean & YG Marley (US) • Grace Jones (JM) • Nile Rogers & Chic (US) • Anne Sanne Lis • Kasabian (UK) • Keane (UK) • Phoenx (FR) • Rick Astley (UK) • Tom Odell (UK) • WhoMadeWho • L’Imperatrice (FR) • Artigeardit x Lamin • Folkeklubben • Medina • Tim Christensen • Tina Dickow • Mew & Danmarks Underholdningsorkester • Afenginn • Aoife O’Donovan (US) • August Høyen • Blaue Blume • Blue Foundation • Blæst • Brennen Leigh (US) • Coco O. • Den Sorte Skole • Dylan Gossett (US) • Eee Gee • Elias Rønnenfelt • Kellermensch • Maja Francis (SE) • Selma Judith • The War and Treaty (US) • Astrid Engberg • Dan Smalley • Døssing • Ilma • Ki! • Kingtommi • Mona Moroni • Smag På Dig Selv • Søn • Tamara • Yör • Zandi Holup (US) • Østen • 21G • Cloud 9 • Okine & Mira Campau

Avril Lavigne. (Foto: Jason Kempin/Getty Images)

Tinderbox

27. – 29. juni

Der er lagt op til lidt af hvert til næste års Tinderbox, der har annonceret hele sit program.

Flere store navne gæster festivalen, heriblandt poprock-stjernen Avril Lavigne, popkometen Raye og Future Rave, et EDM-samarbejde mellem David Guetta og Morten Breum. For ikke at tale om gamle travere som Lenny Kravitz og Bryan Adams, samt det som altid spækkede program på EDM-scenen Magicbox

64 kunstnere annonceret:
Bryan Adams (CA) • Camila Cabello (US) • David Guetta & Morten present Future Rave (FR/DK) • Lenny Kravitz (US) • Suspekt • Ukendt Kunstner • Andreas Odbjerg • Avril Lavigne (CA) • Benjamin Hav & Familien • Beth Hart (US) • Bo Kaspers Orkester (SE) • Gobs • James Arthur (UK) • Janelle Monáe (US) • Jonah Blacksmith • Kaizers Orchestra (NO) • Lauren Spencer Smith (CA) • Loreen (SE) • Marc Rebillet (US) • Mø • Raye (UK) • Rasmus Seebach • Tina Dickow • TopGunn • Bathsheba • Benjamin Ingrosso (SE) • Guldimund • Kalaset • Kind Mod Kind • Mas • Pil • Saint Clara • Iñigo Quintero (ES) • Dimitri Vegas & Like Mike (GR) • Aja Gulris • Alan Walker (NO) • Bennett (DE) • Bunt. (DE) • Bless You • Claptone (DE) • Eloq • Fast Boy (DE) • Hedegaard • Joris Voorn (NL) • KSHMR (US) • Meduza (IT) • Marten Hørger (DE) • Mau P (NL) • Miss Monique (UA) • Moojo (FR) • Nicky Romero (NL) • Sam Feldt (NL) • TooManyLeftHands • Johnson • Barcode Brothers • DJ Sash! (DE) • Dr. Bombay (SE) • Drömhus (SE) • Haddaway (DE) • Roben og Knud • Snap! (DE) • Sebastian Wibe • Thykier • Artcity

Skrillex. (Foto: Venla Shalin/Redferns)

Roskilde Festival

29. juni – 6. juli

Hele 186 navne er annonceret til Roskilde Festival 2024, og programmet er dermed komplet.

Hovednavne-lineuppet er dejligt eklektisk med alt fra Skrillex og Foo Fighters til Doja Cat og Gilli. Senest er 21 Savage og PinkPantheress blevet tilføjet.

Derudover spiller en række andre spændende artister som Sexyy Red, Bar Italia, Tainy og Kara Jackson også.

Roskilde Festival er inddelt i to dele: First Days og Final Days. Final Days, der i folkemunde hedder »hoveddagene« eller det misvisende »musikdagene« (der er altså musik hele ugen, venner), omfatter størstedelen af navnene, herunder alle de kæmpestore stjerner, der skal spille Orange, Arena og Avalon. Det er kun Final Days, man kan købe endagsbilletter til.

First Days, eller »opvarmningsdagene«, som de ofte kaldes, er festivalens tre første dage, hvor danske og andre skandinaviske vækstlagskunstnere får lov til at prøve kræfter med lidt kortere shows, en knap så tætpakket spilleplan og uden mulighed for endagsbilletter.

158 kunstnere annonceret til Final Days:
21 Savage (US/UK) • Doja Cat (US) • Foo Fighters (US) • Skrillex (US) • SZA (US) •Aurora (NO) • Gilli • Heilung (INT) • Ice Spice (US) • J Hus (UK) • Jane’s Addiction (US) • Jungle (UK) • Khruangbin (US) • PinkPantheress (UK) • PJ Harvey (UK) • Tems (NG) • Tinashe (US) • Tyla (ZA) • Action Bronson (US) • Alvvays (CA) • Amaarae (INT) • Bad Gyal (ES) • Barry Can’t Swim (UK) • Belle and Sebastian (UK) • Blondshell (US) • Brutalismus 3000 (DE) • Eartheater (US) • Frank Carter & The Rattlesnakes (UK) • Fridayy (US) • Gloria Groove (BR) • Ida Laurberg • Jessie Ware (UK) • Kim Gordon (US) • Lamin • Lankum (IE) • The Last Dinner Party (UK) • Les Amazones D’Afrique (ML) • Marina Sena (BR) • Medina • Musa Keys (ZA) • Myrkur • Nia Archives (UK) • Noname (US) • Omah Lay (NG) • Overmono (UK) • Rhiannon Giddens (US) • Róisín Murphy (IE) • Romy (UK) • Scarlxrd (UK) • Shygirl presents Club Shy (UK) • Sexyy Red (US) • Tainy (PR) • Trueno (AR) • Young Nudy (US) • 47Soul (PS) • 9T Antiope (IR) • Abadir & Hogir (EG) • Amen Dunes (US) • Ana Lua Caiano (PT) • Angel Du$t (US) • Asbjørn • AySay • Balming Tiger (KR) • Bar Italia (UK) • Barbro • Barselona • Bathsheba • Bclip (CO) • The Beaches (CA) • Better Lovers (US) • Bixiga 70 (BR) • Blanco Teta (AR) • Brìghde Chaimbeul (UK) • Cakes da Killa (US) • Cristale (UK) • Cumgirl8 (US) • Cynnamon • Dean Johnson (US) • Debit (MX) • Decisive Pink (INT) • Decorticate • Deena Abdelwahed (TN) • Dina Ögon (SE) • DJ Mof!yah • English Teacher (UK) • Erika de Casier • Estee Nack (US) • Evian Christ (UK) • Faizal Mostrixx (UG) • Frode Haltli (NO) • Gel (US) • Gobs • Greta (DE) • Haepaary (KR) • HHY & The Kampala Unit (UG) • The Hirs Collective (US) • Humazapas (EC) • Icekiid • Isabella Lovestory (HN) • Ivan$ito • Julie Christmas (US) • Julie Pavon • Kader Tarhanine (ML) • Kakuma Sound (INT) • Kara Jackson (US) • Kari Faux (US) • Kind Mod Kind • Kvelertak (NO) • Lalalar (TR) • Liv.e (US) • Lorenzo Senni (IT) • Lovebites (JP) • LSDXOXO (US) • Lyra Valenza • Mabe Fratti (GT) • Majur (BR) • Mandy, Indiana (UK) • Mariam Rezaei (UK) • Marina Herlop (ES) • Mdou Moctar (NE) • Melissa Carper (US) • ML Buch • Muskila • Nick Shoulders (US) • Otoboke Beaver (JP) • Pil • Porij (UK) • Prison Religion (US) • Pö (GH) • Ragana (US) • Rắn Cạp Đuôi (VN) • Rosa Pistola (CO) • Sam Lee (UK) • Sega Bodega (IE) • Selvhenter • Sho Madjozi (ZA) • Shovel Dance Collective (UK) • Slauson Malone 1 (UK) • Smag På Dig Selv • Snõõper (US) • Sofia Kourtesis (PE) • Staples Jr. Singers (US) • Strictly Silk (KE) • Tacobitch (NO) • Tallah (US) • Taqbir (MA) • Tarawangsa Sunda Lugina (ID) • Titi Bakorta (CD) • Valentina Magaletti (IT) • Violent Magic Orchestra (JP) • Waqwaq Kingdom (JP) • Water From Your Eyes (US) • While She Sleeps (UK) • Y-Bayani & Baby Naa (GH) • Yamê (FR) • Zar Paulo • Zzzahara (US)

42 kunstnere annonceret til First Days:
802 • Aggi • Allen Anjeh • Angående Mig • Astrid Engberg • Bitoi (SE/DK) • Boko Yout (SE) • Deb Foam • Dos Santos • Elsked • Fine • Fochs Koshka (NO) • Haloplus+ • Helena Gao • Ilma • Jeremy Troy • Katla (DK/FO) • Kingtommi • Kundo • Lover’s Skit (SE) • Mija Milovic • Mowgli • Nøx • Omsorg • Paydar • Ramón (NO) • Rebebe • Rot Away • Sandra Hussein • Shamelezz Dragshow • Sliteneliten (NO) • Snuggle • Stella Explorer (SE) • Syl • Tamara • The Bird • Tigeroak • Uro • Users • Vulvatorious • Yör • Zoumer

The Blaze. (Foto: PR)

O Days

1. – 3. august

Den københavnske festival O Days finder sted for tredje gang i år, og der er endnu engang både danske og internationale navne på programmet i krydsfeltet mellem elektronisk musik og andre genrer.

Franske The Blaze, amerikanske The Blessed Madonna og britiske Chase & Status er blandt årets store internationale bookinger.

23 navne annonceret indtil videre:
The Blaze (FR) • The Blessed Madonna (US) • Chase & Status (dj-set) (UK) • Mø • Altin Gün (NL/TR) • Coco O. • Eliza Rose (UK) • Obongjayar (NG) • Ross From Friends (dj-set) (UK) • Salute (AT) • Serpentwithfeet (US) • When Saints Go Machine • Art School Girlfriend (UK) • DJ Paydar • George FitzGerald (UK) • Glass Beams (AU) • Grove (UK) • Laid Back • Nourished by Time (US) • Silk (UK) • Smag På Dig Selv • Yunè Pinku (UK) • SBTRKT (dj-set) (UK)

Tessa på AiaSound. (Foto: Morten Rygaard)

AiaSound

1. – 3. august

AiaSound præsenterer danske og internationale navne på Tiøren på Amager i år, og det er primært navne indenfor genrene hiphop, pop og EDM, der præger programmet.

Indtil videre er internationale navne som den tidligere Spice Girl Melanie C annonceret, samt danske stjerner som Tessa, Nik & Jay og Lamin og Artigeardit.

At dømme efter deres egen dagsplan mangler de kun at annoncere ét navn.

26 kunstnere annonceret indtil videre:
Rag’n’Bone Man (UK) • Nik & Jay • Artigeardit x Lamin • Joel Corry (UK) • Benjamin Hav & Familien • Melanie C (dj-set) (UK) • Tessa • Saint Clara • Prinz (UK) • Klingande (FR) • Malk de Koijn • Thor Farlov • Emil Lange • Kalaset • Hedegaard • Aia School Musical In Concert • Austin Millz (US) • Dominique Jardin (AT) • Aline Rocha (BR) • Cyril (AUS) • Xenia Ghali (GR) • Nicky Summers (UK) • Love, Shaun (UK) • Ravens (FR) • Kaddi Sawaneh • Noah Vedfelt

Sam Smith i Royal Arena. (Foto: Thomas Rungstrøm/Soundvenue)

Smukfest

4. – 11. august

Smukfest har i år et program, der tæller over 100 navne. Som sædvanligt er det især navne med bred appeal, bookerne har sigtet efter. Højdepunkterne tæller popkometen Holly Humberstone, houseduoen LF System og headlinere som The Prodigy, Sam Smith, Burna Boy, Faithless, og legendariske Diana Ross – for slet ikke at nævne det enorme udvalg af dansk musik.

Ligesom Roskilde har Smukfest også tre indledende dage dedikeret til vækstlagsnavne. Dette koncept hedder LiveCamp, og her spiller navne som Users, Merro8 og Annika.

119 kunstnere annonceret til hoveddagene:
Example (UK) • Burna Boy (NG) • Deep Purple (UK) • Sam Smith (UK) • The Darkness (UK) • Dean Lewis (AU) • Faithless (UK) • Diana Ross (US) • The Prodigy (UK) • Zara Larsson (SE) • Stærke Stemmer – et hyldestshow med 17 ikoniske sangerinder gennem 5 årtier • 33 Below (NZ) • 90’er fest (Barcode Brothers + Cartoons + Hampenberg) • Alex Vargas • Andreas Odbjerg • Angående Mig • Ankerstjerne • Aphaca • Artigeardit x Lamin • Baloosh • Benjamin Hav & Familien • Benny Jamz • BliGlad • Blæst • Brimheim • Brygmann & Venner • Carpark North • D-A-D • Dagny (NO) • Dahlin • Dillistone • Dopha • Dos Santos • Dø Chef Dø • Earth, Wind & Fire Experience (US) • Ella Augusta • Eloq • Emil Otto • Fabian Mazur • Folkeklubben • Fyr og Flamme • Ganger • George Michael Xperience • Gilli • Girlband! (UK) • Gobs • Goodboys (UK) • Guldimund • Hans Philip • Hardwell (NL) • Hedegaard • Hjalmer • Holly Humberstone (UK) • Ian Asher (US) • Icekiid • Icona Pop (SE) • Ida Laurberg • Infernal • ItaloBrothers (DE) • Jacob Dinesen • JB & The Hüggeli – med særlig gæst Henrik Skriver • Jimilian • Joel Corry (UK) • Kalaeset • Kato • Kellermensch • Kesi • Kiefer Sutherland (US) • Kiki Club • Kind Mod Kind • KrebsFalch • LF System (UK) • Lis Sørensen • Lucas & Steve (NL) • Lukas Graham • Mads Langer • Magtens Korridorer • Malte Ebert • Marcus.wav • Medina • Melvin Kakooza & The Upload Jam Band • Merow (NL) • Moonjam • Mumle • Pauline • Pede B feat. Aarhus Jazz Orchestra • Peter Sommer Alene med Palle i verden • Pil • Queen Machine • R3hab (NL/MA) • Rasmus Seebach • Saint Clara • Sammy Virji (UK) • Sanne Salomonsen feat. The Antonelli Orchestra • Scarlet Pleasure • Skinz • Skullclub • Space 92 (FR) • Suspekt • Svea S • Syl • Tchami (FR) • Tessa • The Cult (UK) • The Powls • The Savage Rose • The Show – A Tribute to Abba (SE) • Thor Farlov • Tim Christensen • Tina Dickow • TopGunn • Ude af Kontrol • Upsahl (US) • Uro • Ussel • Veto • Zar Paulo • Østkyst Hustlers • Aarhus Symfoniorkester

33 kunstnere annonceret til Live Camp:
Akaya • Annika • Boaboa • Deb Foam • Deejade • Downtown July • Elliot Taguchi x Tino • Elsked • Emely • Emil • Emily Bowen • Fia • Harty • Jaxstyle • Jonah Wright • JuWehl • Kamill • Kryd • Laads • Merro8 • Pak • Rasmus Blom • Ryst • Sara Vita • South of Sundays • Tandem • The Mukherjee Development • Thode • Users • Von Quar • Wondo • Yör • Øndi

Queens of the Stone Age. (Foto: Bo Källberg/Soundvenue)

Syd For Solen

8. – 10. august

Der er en række forandringer i den københavnske tredagesfestival, når den løber af stablen igen i 2024. For det første bliver Syd For Solen afholdt i august frem for juni, og derudover flytter den fra Søndermarken til Valbyparken.

Med en EDM-stjerne som Fred Again.., en indie-perle som Big Thief og en storrost rockgruppe som Queens of the Stone Age lader det ambitiøse musikniveau dog heldigvis til at være uændret. Desuden kigger ingen ringere end André 3000 forbi med sit fløjteshow, og franske Air spiller deres sagnomspundne album ‘Moon Safari’ i sin helhed.

Alle navnene til festivalens er annonceret – både til de to hovedscener og til den helt nye Make It Count-vækstlagsscene, de introducerer i år.

33 kunstnere annonceret:
Fred Again.. (UK) • Jorja Smith (UK) • Michael Kiwanuka (UK) • Queens of the Stone Age (US) • Sampha (UK) • Kenya Grace (ZA/UK) • André 3000 New Blue Sun Live (US) • Eee Gee • Yussef Dayes (UK) • Air (FR) • Big Thief (US) • The Kills (UK/US) • Viagra Boys (SE/US) • AV AV AV • Charlotte Day Wilson (CA) • Ilma • Josva • Joy (Anonymous) (UK) • Guldimund • Mona Moroni • Rachel Chinouriri (UK) • Arc de Soleil (SE) • Sleater-Kinney (US) • The Raveonettes • Bless You • Laura4Evigt • Jersey (FR) • Helena Gao • Dos Santos • MRCY (UK) • Karoline Funder • First Flush • NewDad (IE)

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af