Lars Mikkelsen overrasker i stjernespækket ’Frankenstein’: »Det er nok det største, jeg har været med i«

Lars Mikkelsen spiller en væsentlig rolle i Guillermo del Toros stortanlagte Netflix-film ’Frankenstein’. Her fortæller den danske stjerne om, hvordan det var at stå på et kæmpe internationalt set med to andre »crazy danes«, hvornår han for alvor indså del Toros mesterskab, og hvad han tog med fra mødet med medspillerne Oscar Isaac og Jacob Elordi.
Lars Mikkelsen overrasker i stjernespækket ’Frankenstein’: »Det er nok det største, jeg har været med i«
Guillermo del Toro og Lars Mikkelsen på 'Frankenstein'-optagelserne. (Foto: Netflix)

INTERVIEW. Guillermo del Toro. Oscar Isaac. Jacob Elordi … Lars Mikkelsen!

Det kan godt være, det danske navn ikke står øverst på ’Frankenstein’-plakaten, men faktisk har skuespilleren en fuldstændig central rolle i den aktuelle storfilm, der genbesøger den berømte historie fra Mary Shelleys roman, om professoren hvis besættelse af at skabe nyt liv ud af døde kroppe får monstrøse følger.

I de første mange minutter af den mexicanske Oscar-vinders version bliver der kun talt dansk.

Her møder vi den danske skuespilstjerne, berømt for alt fra hjemlige titler som ’Forbrydelsen’ og ’Herrens veje’ til store internationale som ’House of Cards’ og Star Wars-serien ’Ahsoka’.

Lars Mikkelsen spiller den danske Kaptajn Andersen, hvis skib fryser fast i ishavet på vej til nordpolen. I besætningen finder man også landsmænd som Nikolaj Lie Kaas og Joachim Fjelstrup, der kommer i alvorlige problemer, da den forfrosne Dr. Frankenstein (Isaac) kryber frem fra mørket og kommer ombord med sit selvskabte monster (Elordi) lige i hælene.

Oscar Isaac og Lars Mikkelsen i ‘Frankenstein’. (Foto: Netflix)

Kendere af ’Frankenstein’ vil vide, at skibet ikke bare er et pitstop, men historiens dramatiske anker. I romanen fra 1818 er kaptajnen godt nok engelske Robert Walton, men han er historiens centrale fortæller. På samme måde bliver Lars Mikkelsen på sin vis den tredjevigtigste karakter i ’Frankenstein’, fordi det er ham, der lægger ører og kahyt til, når både menneske og monster udlægger deres livshistorier.

Under arbejdet på storfilmen, hvis budget anslås til 120 millioner dollars (små 800 millioner kroner), har Mikkelsen arbejdet tæt sammen med både Jacob Elordi og Oscar Isaac.

Og alliancen med mexicanske del Toro viste sig så frugtbar, at det ikke ser ud til at blive den sidste.

Netflix-filmen fik en begrænset dansk biografpremiere 23. oktober, og nu er den så endelig landet på streamingtjenesten i går.

Op til Netflix-premieren mødte vi den danske stjerne til en snak om det, han selv betegner som et af de største internationale projekter i sin karriere.

Da jeg så filmen ved verdenspremieren på filmfestivalen i Venedig, var det lidt af en overraskelse, at den simpelthen er på dansk i de første mange minutter. Ved du, hvad ideen var med, at man lavede romanens engelske kaptajn og besætning om til danskere?

»Der har nok været noget med at nå ud over de engelske breddegrader, så bliver historien universel. Og så har Guillermo del Toro et eller andet med, at vi er lidt robuste heroppe. Der er noget viking over det! På den tid har det jo været rigtigt, at folk har været nogle børster, når de har sejlet rundt på de syv have«.

»Og så er han skidesjov, del Toro. Han har simpelthen så meget humor, som faktisk passer enormt godt med vores sarkasme. Det var meget sådan, at han råbte, ‘Where is my crazy danes?’ på det der store skib med 100 mennesker. Han har bare i det hele taget sådan en sjov, sarkastisk, morbid stil, som vi jo godt kan med her. Lidt af det, som von Trier også kan«.

Hvordan er det så at stå tre »crazy danes« på et internationalt set af den kaliber?

»Det var så skønt, fordi vi havde hinanden og kunne snakke om, hvad vi var i gang med. Når det er så store set-ups, er der jo meget ventetid. Vi skal måske være på i dé der tre dage, og så går der en uge, før vi skal noget igen. Og der havde vi jo hinanden til at træne og spise lidt sammen«.

Lars Mikkelsen som Kaptajn Andersen i ‘Frankenstein’. (Foto: Netflix)

»I stedet for at diskutere, hvad vi siger på dansk, med en mexicaner, der snakker amerikansk, kunne vi indbyrdes diskutere, hvor vi ville hen med en scene på det store skib, mens Guillermo sad 100 meter væk i et telt. Den er svær, men hvis vi går med et klart bud samlet, så kan han bedre tage stilling til det«.

Hvordan fik du rollen?

»Det er et skide godt spørgsmål, som man altid får … Min agent siger: ’Vil du det?’ Og så siger jeg: ’Guillermo del Toro? Spørger han, om jeg vil? Jaer’. Hvordan det foregår på vej til mig, det ved jeg jo ikke rigtigt. Men han har det jo nok også fra, at Dan (Laustsen, red.) har været hans faste fotograf i et stykke tid, og så har Dan sgu nok haft noget med at sige – prøv lige dem og dem og dem«.

De tog ikke bare nogle tilfældige.

»Det forestiller jeg mig ikke, men jeg har egentlig ikke spurgt ind til det, fordi jeg var sådan lidt, ’I don’t care’, jeg er bare glad for at være med. Der er noget cineast i ham, som man bare ikke kan sige nej til. Han laver den slags film, vi ikke kan komme i nærheden af herhjemme«.

»Og så var der en rigtig god motiveret historie i kaptajnen. Altså fordi han på baggrund af den skæbnefortælling, som Victor og monstret serverer ham for, forstår sin egen eksistens. Det var ikke bare staffage. Der var noget at spille også«.

Du er jo rimelig velbevandret internationalt, men bliver man stadig paf over at få den her type tilbud?

»Jeg gør i hvert fald. Jeg ser stadig mit arbejde som primært herhjemme. De her besøg ude er for mig altid sådan lidt … Jeg anstrenger mig ikke så meget for det. Så når det kommer, bliver jeg altid lidt paf«.

»Hold kæft, hvor var han god«

Du spiller tæt sammen med både Jacob Elordi og Oscar Isaac – kaptajnen bliver næsten lidt deres familieterapeut. Hvordan var de scener?

»Der kunne man virkelig mærke, hvad det er, Guillermo del Toro kan. Han styrer det der kæmpe set, der starter med stunt og folk, der flyver ud over rælinger, og jeg ved ikke hvad. Og samtidig har fotografen Dan Laustsen 20 store traktorer med greenscreens. Det er et kæmpe setup. Men det øjeblik vi så gik ind i kahytten, så var han helt sublim til den lille dialog. Er det her sandt, det her øjeblik? Hvordan kan vi gøre det mere ægte? Hvordan rammer vi hinanden mere?«

»Det er nok især de scener, jeg tager med fra ’Frankenstein’, for det var fuldstændig som at være i et relationelt rum, som vi jo altid laver vores figurer fra herhjemme, fordi vi har ikke råd til 50.000 statister og så videre. Hold kæft, hvor var han god til det«. 

Og hvordan var dit forhold til dine medspillere mere personligt?

»De var så skønne begge to. Jacob (Elordi, red.) er en enorm tænksom, beleven, belæst ung mand. Han er i 20’erne, tror jeg nok. Det er jo helt vildt at være så klog på det tidspunkt«.

»Og Oscar (Isaac, red.) er venlig, akkommoderende, han modtog mig bare i det. Vi var fuldstændig lige, når vi var i scenen. Fuldstændig som vi er herhjemme. Der var ikke noget krukkeri overhovedet. Det var bare, nu arbejder vi, og vi er her bare for hinanden«.

Var der noget fælles fodslag med Oscar Isaac, siden han også har forbindelse til Danmark via sin hustru Elvira Lind?

»Den opdagede jeg først bagefter. Forrige sommer spiste vi sammen oppe i hans sommerhus. Så ja, det har han jo. Og vi er jo ikke så hierarkisk indstillede og tør gå mere til hinanden, og det tror jeg, han elsker. Han er jo fra Bronx«.  

Lærte I noget af hinanden?

»Han hjalp mig faktisk flere gange, hvor jeg blev i tvivl, om replikkerne fyldte for meget. Der var han god til at skære igennem og sige, ’that’s it’, det her er essensen. Man er jo altid lidt prisgivet som dansker, fordi dansk er ens hovedsprog. Så al den hjælp, man kan få, er jo skidegod«.

Fremtiden i udlandet

Hvordan skilte ’Frankenstein’ sig ud fra ting som ’Star Wars’ og ’House of Cards’?

»Jeg tror, jeg har været meget heldig. Det kan jeg huske, producenterne sagde allerede på ’House of Cards’: at ’det er en god produktion, du er med i her’. Der tænkte jeg jo, ’hold da kæft, hvor er fedt det her’. Det var stort, kan jeg huske dengang. Min allerførste scene var i The Oval Office med Kevin Spacey. Det var jo intimiderende, men også godt, at jeg var så gammel, som jeg var på det tidspunkt. At jeg turde være i det og kunne være i det«.

Lars Mikkelsen med Nikolaj Lie Kaas bag sig i ‘Frankenstein’. (Foto: Netflix)

»Det her er nok det største, jeg har været i. Der sker noget, når det er film, for i tv-serien vil man jo ofte vende tilbage over flere episoder. På film bliver der skudt mange penge af på én setting, og så er man done med det. Man tænker, hold da op, det var mange bananer, der blev brændt af der. Og så er det en visionær streng i én fortælling: én historie på to en halv time«.

Selvom du ikke anstrenger dig så meget for at få de udenlandske roller, håber du så alligevel, tilbuddene bliver ved med at tikke ind?

»Ja for fanden, det vil være dejligt! Jeg har lige gjort anden sæson af Star Wars-serien ’Ahsoka’ færdig, som får et kæmpe løft i det nye. Og så skal jeg lave teater i et godt stykke tid, Og så er jeg ikke til rådighed for noget andet, for jeg vil helst ikke efterlade folk med noget, jeg har sagt ja til, og de så skal sadle om. Jeg har også gang i en dansk TV 2-serie lige nu, der hedder ’Rivalerne’«.

Guillermo del Toro har sagt, at han har dig i tankerne til et kommende stop-motion-projekt. Kan du sige noget om det?

»Jeg ville elske at lave flere projekter med Guillermo – om der er mere på vej, det må tiden vise«.

I lader til at have fået et godt forhold, og han har rost dig meget offentligt. Er I stadig i kontakt?

»Ja, når vi mødes, snakker vi. Han er helt tilgængelig. Han er et fantastisk menneske. Og han er en totalt nørd. Kæmpe nørd«.

’Frankenstein’ kan ses på Netflix fra 7. november.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af