Jonas Risvigs første, omdiskuterede spillefilm ‘Kontra’ handlede om hierarkier og dynamikker blandt gymnasiepiger i det priviligerede Nordsjælland.
Med sin næste film bevæger han sig i en helt anden retning: Instruktøren er er nemlig i gang med optagelserne på ‘Momentum’, der udspiller sig i Herning og Aarhus blandt drenge i et ishockeymiljø.
Her følger man det store ishockeytalent Oliver Falk, der skal leve op til sin far, der både er tidligere stjernespiller og nuværende træner for holdet.
Men da Oliver får en skade, mister han mening og retning i tilværelsen, og han begynder at tage opioider for at glemme både smerterne på isen og i privaten. Snart står han over for sit livs valg.

‘Momentum’ kaldes i en pressemeddelelse for Jonas Risvigs »mest personlige« til dato.
»Jonas Risvig stiller skarpt på én af ungdommens mest presserende udfordringer; den voksende præstationskultur og den omsiggribende opioidkrise, der præger danske ungdomsmiljøer«, lyder det.
I hovedrollen som Oliver ses det nye talent David Skytt, der også var med i tredje sæson af Risvigs DR-hit ‘Salsa’. Ulrich Thomsen spiller hans far.
Andre af de unge roller indtages af Oliver Reichhardt Overgaard (‘Salsa’), Clara Aviaya Helsted Hvid (‘Grænser’), debutanten Christian Byskov og norske Jonas Oftebro, lillebror til Jakob.
Blandt de voksne roller finder man Marijana Jankovic, Thomas W. Gabrielsson og Bjarne Henriksen.
Jonas Risvig slår igennem med ungdomsserier som ‘Centrum’, ‘Grænser’ og ‘Salsa’. Han har tidligere behandlet drengefællesskaber i Viaplay-serien ‘Drenge’, der udspillede sig omkring instruktørens hjemstavn Silkeborg.
Med ‘Momentum’ skriver Risvig sig ind i den ishockey-revival, der er i populærkulturen i disse år. Ishockey-romancen ‘Heated Rivalry’ har været en af årets mest omtalte serier, mens Johanne Bille herhjemme havde en ishockey-romance i centrum for sin nyeste bog i ‘Blåregn’-serien, ‘Gnister på isen’.
Jonas Risvig har selv erfaring fra ishockey-miljøet fra sin ungdom. ‘Momentum’ er sat til biografpremiere i starten af 2027.
