Podimo-duo saver den gren over, de selv sidder på – og taget alle andre med i faldet

I den nyeste udgave af satirepodcasten ’Verdens klogeste land’ har Kristoffer Eriksen og Jesper Juhl skåret det mest hardcore stykke mediesatire siden ’Den korte radioavis’. Det går ud over alle, fra Debil Thorup til Christian Fuldaflort. Og dem selv.
Podimo-duo saver den gren over, de selv sidder på – og taget alle andre med i faldet
Kristoffer Eriksen og Jesper Juhl. (Foto: Podimo)

HØRTE DU DET? Ikke siden Frederik Cilius og Rasmus Bruun flåede skindet af politikere og mediefrikadeller i ’Den korte radioavis’, har jeg overhørt et så frygtløst komisk karaktermord som i det nyeste afsnit af Podimos satirepodcast ’Verdens klogeste land’.

Eller kanalmord, skulle man måske kalde det.

For moduleret over Kristoffer Linds heeeelt fiktive roman om sin egen Radio24syv-fortid, ’Døgnet: En radiostations storhed og fald’’, får vi her praktikanten Emils autofiktive beretning om sin turbulente tid på Podimo.

Bogen skal redde ham fra at blive fyret af værterne Kristoffer Eriksen og Jesper Juhl, og med sig som bisidder har han (den ægte) Helle Thorning Schmidt, som han ikke aner engang har været statsminister.

Eriksen oplæser første kapitel af bogen ’Året: Podcastvirksomheden Omodops storhed og fald’ med fokus på sommerfesten, hvor »de største personligheder i dansk lyd« samles.

Mads Bjæffesens omvandrende toilet

Her kan man møde en parade af Podimo-stjerner, som jo altså vel at mærke er de virkelige satirikeres chefer og kolleger.

Som nu for eksempel podcastvirksomhedens øverste boss Michael Strange (Morten Strunge), som har fundet ud af, at »danskerne gerne vil betale for podcast, hvis man bare tilbyder dem tre måneder for ni kroner og gentager tilbuddet hvert kvartal« (true story) og bryster sig med, at »vi nærmer os monopolstatus i vertikalen ’to mennesker står sammen i et studie uden at have noget på hjerte’«.

Eller hans medstifter Nikolaj Abekopper (Nikolaj Koppel), som er blevet ansat på sit perfekte hår, og fordi han er fjerde medlem på Kong Frederiks padelhold.

Så er der Debil Thorup (gæt selv), som mikrodoserer tørre indvolde for at leve længe, selvom meningsmålinger viser, at han er den person, »danskerne håber lever kortest«.

Her skulle der være et Instagram-opslag, men du kan ikke se detDet er ikke tilgængeligt, da det kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.

Han laver en udsendelse med Tom DeForrest (Thomas Skov), som pakker ’Succession’-citater ind som sine egne og har danmarksrekord i betalte samarbejder på Instagram.

Der er også Pablo og Marie Incel (Peter og Maria Jencel), som laver programmet ’SOS for ægteskabsfnidder’, ’Fries Before Someone Dies’-veninderne, der vil normalisere udflåd, og Dav & Jamal, der bliver afvist i døren, fordi de har de forkerte … sko.

Frank Blodskam og Casper Kristendom (…) laver podcasten ’Forberedelse, nej tak’, mens Christian Fuldaflort (…..) har et koncept, hvor han snakker på semikendte danskere, »i hvad der føles som et døgn, men reelt kun er et par timer«.

Mads Bjæffesen (……) har købt et mobilt robot-toilet til 90.000 kroner og blærer sig med Folkemøde-honorarer, der gør Clement misundelig, mens Henrik Quisling (well) har »en mimik, der udstråler kronisk dårlig samvittighed«.

Endelig har vi Revisoren og Snescooteren (Esben Bjerre og Peter Falktoft), som for praktikanten er den direkte vej til at feste med Remee, Morten Breum og Nik & Jay.

Afgørende selvironi

Allerværst går det heldigvis ud over Kristoffer Eriksen og Jesper Juhl selv, for førstnævnte hedder Guffe Guffesen, beskrives som »mediebranchens største psykopat« og afsløres til sidst som noget endnu værre end det.

Og sidstnævnte er »Voldemort«, en helligfrans af en MeToo-ally, der forsøger at blive Roccamore-ambassadør og stinker af rygter i Jonathan Spang-klassen.

Her skulle der være et Instagram-opslag, men du kan ikke se detDet er ikke tilgængeligt, da det kan indeholde cookies, som du har fravalgt i dine indstillinger.

Det er en sandsynligvis temmelig afgørende selvironi, som man må håbe også gælder resten af Podimo-fabrikken (Debil Thorup virker til at være in on it), hvis ikke virksomhedens ægte firmafest skal blive en akavet eller decideret sprængfarlig affære.

Og hvis man skal gøre sig håb om, at ’Verdens klogeste land’ fortsætter, for det her var en sæsonfinale af den slags, der potentielt kan brænde broer, som aldrig bliver bygget igen.

Bedst af alt var programmet – under den fjollede navneleg og præcist spydige parafrase over ’Døgnet’ – en velkommen hudfletning af podcastlandskabets udbyttelse af menneskelig sårbarhed og død.

Men heldigvis er det jo bare fiktion …

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af