Greta Gerwig forklarer præcis, hvorfor Meryl Streep skulle spille David Bowie-inspireret Aslan i ny ‘Narnia’

Greta Gerwig forklarer præcis, hvorfor Meryl Streep skulle spille David Bowie-inspireret Aslan i ny ‘Narnia’
Meryl Streep i Venedig 2019. (Foto: Franco Origlia/Getty Images)

Når vi til næste år går ind ad døren til Greta Gerwigs ‘Narnia’, bliver det ikke til et traditionelt snedækket eventyrland, som vi kender det fra de tidligere filmatiseringer af C.S. Lewis’ romaner.

Det bliver mere… rockopera!

Magasinet Empire har delt de første billeder fra ‘Narnia: The Magician’s Nephw’.

»Jeg ville have en rockopera«, fortæller instruktøren, der nævner 60’ernes og 70’ernes rockstjerner som inspirationskilder, fordi det var folk som David Bowie, Jimmy Page, Robert Plant, Pete Towshend og Paul McCartney, der fik Gerwig selv til at drømme som barn.

Gerwig har derfor også rykket handlingen fra at foregå i 1900 til i 1950’erne, men historien følger stadig to børn, Polly og Digroy, på rejse fra Londont til et magisk land, som også rummer oprindelseshistorien for Narnia, der bliver skabt af løven Aslan.

En af de helt store castings er Meryl Streep i rollen som den magiske løvekonge, der kan skimtes på forsiden af Empire-bladet med et lidt glamrocket udtryk inspireret af førnævnte Bowie – med to forskelligt farvede øjne.

»Jeg ville have nogen, som var dyb, men ikke prætentiøs, som havde gravitas, men ikke gnaven selvhøjtidelighed. Nogen som kunne kommunikere dybde og patos lige så vel som glæde og begejstring. Jeg ville have nogen, der var ældre end 70, så der var en erfaringsvisdom, men som også havde evnen til frisk forundring som et barn. Og som også kunne være en af de bedste skuespiller nogensinde til rollen. Den liste er ikke lang«, fortæller Gerwig om valget af Streep.

Rollelisten rummer også Carey Mulligan, Ciaran Hinds og ‘Sex Education’-skuespiller Emma Mackey.

‘Narnia – Troldmandens nevø’ får premiere 11. februar 2027.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af