Endelig fik han den Oscar! Her er alle nattens vindere

Endelig fik han den Oscar! Her er alle nattens vindere
Paul Thomas Anderson med sine 'One Battle After Another'-skuespillere Leonardo DiCaprio og Benicio Del Toro. (Foto: Oscar)

‘One Battle After Another’ blev som ventet den helt store vinder af nattens Oscar-show.

Paul Thomas Anderson havde aldrig vundet en Oscar før i dag, men det fik instruktøren af film som ‘Magnolia’, ‘There Will Be Blood’ og ‘The Master’ i den grad revancheret. Han vandt både Oscar’en for bedste film, instruktør og manuskript.

Dermed måtte den nærmeste rival, vampyrfilmen ‘Sinners’, “nøjes” med priser som originale manus, fotografering og score. Og så selvfølgelig for bedste mandlige hovedrolle til Michael B. Jordan, som spiller en dobbeltrolle som tvillinger i Ryan Cooglers succesfulde film. Dermed blev Timothée Chalamet igen forbigået, muligvis i lyset af sin kontroversielle kampagne for filmen. ‘Marty Supreme’ måtte gå omtændet hjem.

Sean Penn vandt karrierens tredje Oscar, for sin rolle som oberst Lockjaw i førnævnte ‘One Battle After Another’, men han dukkede ikke op til showet.

Som ventet vandt Jessie Buckley for bedste kvindelige hovedrolle, mens Amy Madigan vandt den kvindelige birollepris for sin præstation som Aunt Gladys i horrorfilmen ‘Weapons’.

Showet blev desuden en forbløffende god aften med danske briller.

‘Mr. Nobody Against Putin’ vandt i en af showets største overraskelser prisen for bedste dokumentar, halvdanske Joachim Trier vandt for Bedste Internationale Film for sin norske ‘Sentimental Value’, og kortdokumentaren ‘All the Empty Rooms’, som er executive produceret af den anerkendte producer Sigrid Dyekjær og har lyddesign af ligeledes danske Peter Albrechtsen, hjemtog også en statuette.

OSCAR-PRISERNE 2026

Bedste film: ‘One Battle After Another’
Bedste instruktør:
 Paul Thomas Anderson, ‘One Battle After Another’
Bedste kvindelige hovedrolle:
 Jessie Buckley, ‘Hamnet’
Bedste mandlige hovedrolle: 
Michael B. Jordan, ‘Sinners’
Bedste kvindelige birolle: 
Amy Madigan, ‘Weapons’
Bedste mandlige birolle: 
Sean Penn, ‘One Battle After Another’
Bedste originale manuskript: ‘Ryan Coogler, Sinners’
Bedste adapterede manuskript: Paul Thomas Anderson, ‘One Battle After Another’
Bedste internationale film: 
‘Sentimental Value’
Bedste animationsfilm: 
‘K Pop Demon Hunters’
Bedste dokumentarfilm: 
‘Mr. Nobody Against Putin’
Bedste casting: ‘One Battle After Another
Bedste fotografering: ‘Sinners’
Bedste klipning: 
‘One Battle After Another’
Bedste produktionsdesign: ‘Frankenstein’
Bedste kostumedesign: ‘Frankenstein’
Bedste makeup og hår: 
‘Frankenstein’
Bedste lyd: 
‘F1’
Bedste visuelle effekter: 
‘Avatar: Fire and Ash’
Bedste originalscore: ‘Sinners’’
Bedste originale sang: ‘Golden’ fra ‘K Pop Demon Hunters’
Bedste dokumentarkortfilm: ‘All the Empty Rooms’
Bedste animationskortfilm: 
‘The Girl Who Cried Pearls’
Bedste liveaction-kortfilm: ‘The Singers’ + ‘Two People Exchanging Saliva’

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af