Årets Robert-nomineringer er ude: ‘Venuseffekten’ og ‘Margrete den Første’ forrest i feltet

Årets Robert-nomineringer er ude: ‘Venuseffekten’ og ‘Margrete den Første’ forrest i feltet
Liv i 'Venuseffekten' (Foto: Valdemar Cold Winge-Leisner/Scanbox)

Robert-uddelingen løber atter af stablen 5. februar, når den danske film- og tv-branche trækker i sit stiveste puds for at hylde de bedste præstationer fra det seneste år.

I dag er nomineringerne blev offentliggjort, og der er lagt i kakkelovnen til lidt af et generationsopgør, når ‘Doggystyle’-skaber Anna Emma Haudals debutfilm ‘Venuseffekten’ skal kæmpe om priserne for Årets film og Årets instruktør over for veteraner som blandt andre Charlotte Sieling med ‘Margrete den Første’ og Ole Bornedal med ‘Skyggen i mit øje’.

‘Margrete den Første’ og ‘Venuseffekten’ er desuden de to titler, der har høstet flest nomineringer i alt, med henholdsvis 13 og 12 styks.

På tv-fronten brager de nye talenter også frem, når DR3’s ‘Efterskolen’ dyster mod Netlix’ ‘Kastanjemanden’ om at vinde prisen for Årets lange tv-serie, mens ‘Kamikaze’s debuterende hovedrollestjerne Marie Reuther og ‘Fredløs’s Besir Zeciri er i spil til priserne som Årets kvindelige og mandlige hovedrolle i en tv-serie. Over for dem står rutinerede kræfter som Trine Dyrholm og Carsten Bjørnlund i henholdsvis ‘Forhøret’ sæson 2 og ‘Hvide Sande’.

I kategorien Årets lange dokumentar er Jonas Poher Rasmussens prisvindende animationsmesterværk ‘Flugt’ ikke overraskende nomineret sammen med blandt andet Jesper Dalgaards ‘Kandis for livet’.

Se alle de nominerede her:

Årets danske spillefilm
‘Hvor kragerne vender’
‘Pagten’
‘Venuseffekten’
‘Margrete den Første’
‘Skyggen i mit øje’

Årets instruktør
Anna Emma Haudal, ‘Venuseffekten’
Anders Matthesen og Thorbjørn Christoffersen, ‘Ternet Ninja 2’
Bille August, ‘Pagten’
Charlotte Sieling, ‘Margrete den første’
Lisa Jespersen, ‘Hvor kragerne vender’

Årets kvindelige hovedrolle
Birthe Neumann, ‘Pagten’
Johanne Milland Pedersen, ‘Venueseffekten’
Rosalinde Mynster, ‘Hvor kragerne vender’
Trine Dyrholm, ‘Margrete den Første’
Victoria Carmen Sonne, ‘Miss Osaka’

Årets mandlige hovedrolle
Anders Matthesen, ‘Ternet Ninja 2’
Joachim Fjeldstrup, ‘Den blå orkidé’
Nikolaj Coster-Waldau, ‘Smagen af sult’
Simon Bennebjerg, ‘Pagten’
Søren Malling, ‘Margrete den Første’

Årets kvindelige birolle
Anne Sofie Wanstrup, ‘Hvor kragerne vender’
Asta Kamma August, ‘Pagten’
Bodil Jørgensen, ‘Hvor kragerne vender’
Fanny Leander Bornedal, ‘Skyggen i mit øje’
Josephine Park, ‘Venuseffekten’

Årets mandlige birolle
Adam Ild Rohweder, ‘Hvor kragerne vender’
Alex Høgh Andersen, ‘Skyggen i mit øje’
Jakob Oftebro, ‘Margrete den Første’
Jesper Groth, ‘Hvor kragerne vender’
Lars Mikkelsen, ‘Venuseffekten’

Årets lange dokumentarfilm
‘Flugt’
‘Kandis for livet’
‘Kim Kanonarm og rejsen mod verdensrekorden’
‘Klub kranium’
‘Præsident’

Årets tv-serie
‘Den som dræber: Fanget af mørket’ sæson 2
‘Efterskolen’
‘Equinox’
‘Kastanjemanden’
‘Sneengle’

Årets kvindelige hovedrolle i en tv-serie
Danica Curcic, ‘Kastanjemanden’
Emma Sehested Høeg, ‘Skyld II’
Maria Cordsen, ‘Fredløs’
Marie Reuther, ‘Kamikaze’
Trine Dyrholm, ‘Forhøret’ sæson 2

Årets mandlige hovedrolle i en tv-serie
Besir Zeciri, ‘Fredløs’
Carsten Bjørnlund, ‘Hvide Sande’
Mikkel Boe Følsgaard, ‘Kastanjemanden’
Simon Bennebjerg, ‘Lover’
Simon Kvamm, ‘Guru’

Årets kvindelige birolle i en tv-serie
Amalie Lindegaard, ’33’
Emma Sehested Høeg, ‘Limboland’ sæson 2
Fanny Leander Bornedal, ‘Forhøret’ sæson 2
Danica Curcic, ‘Forhøret’ sæson 2
Iben Domer, ‘Kastanjemanden’

Årets mandlige birolle i en tv-serie
Afshin Firouzi, ‘Fredløs’
Anders Matthesen, ‘Kamikaze’
Besir Zeciri, ‘Fantomforhold’
David Dencik, ‘Kastanjemanden’
Esben Dalgaard, ‘Kastanjemanden’

Årets børne- og ungdomsfilm
Buster
Forsvundet til Halloween
Ternet Ninja 2

Årets originale manuskript
Anna Emma Haudal, ‘Venuseffekten’
Christoffer Boe og Tobias Lindholm, ‘Smagen af sult’
Jesper Fink, Maya Ilsøe og Charlotte Sieling, ‘Margrete den Første’
Lisa Jespersen og Sara Isabella Jønsson, ‘Hvor kragerne vender’
Ole Bornedal, ‘Skyggen i mit øje’

Årets adapterede manuskript
Anders F. August, Thomas Porsager og Martin Zandfliet, ‘Marco Effekten’
Anders Matthesen, ‘Ternet Ninja 2’
Christian Torpe, ‘Pagten’

Årets fotograf
Jacob Sofussen, ‘Den næstsidste’
Lasse Frank, ‘Skyggen i mit øje’
Manuel Alberto Claro, ‘Hvor kragerne vender’
Rasmus Videbæk, ‘Margrete den Første’
Stroud Rhode Pearce, ‘Kandis for livet’

Årets klipper
Anders Villassen, ‘Skyggen i mit øje’
Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen, ‘Pagten’
Denniz Göl Bertelsen, ‘Kandis for livet’
Janus Billeskov Jansen, ‘Flugt’
Sofie Marie Kristensen, ‘Venuseffekten’

Årets scenograf
Jette Lehmann, ‘Pagten’
Sabine Hviid, ‘Skyggen i mit øje’
Sabine Hviid og Helle Lygum Justesen, ‘Venuseffekten’
Sabine Hviid og Kristina Kovacs, ‘Den næstsidste’
Søren Schwarzberg, ‘Margrete den Første’

Årets kostumedesigner
Anne-Dorthe Eskildsen, ‘Pagten’
Juan Bastias, ‘Hvor kragerne vender’
Manon Rasmussen, ‘Margrete den Første’
Manon Rasmussen, ‘Skyggen i mit øje’
Sascha Valbjørn, ‘Venuseffekten’

Årets sminkør
AnnaCarrin Lock, ‘Margrete den Første’
Christina Dahlin og Henrik Steen, ‘Smagen af sult’
Christina Vestergård Prip, ‘Venuseffekten’
Dennis Knudsen, Susanne Herredsbjerg Søbye og Morten Jacobsen, ‘Pagten’
Elizabeth Bukkehave, ‘Skyggen i mit øje’

Årets sounddesigner
Eddie Simonsen og Morten Green, ‘Smagen af sult’
Edward Björner og Tormod Ringnes, ‘Flugt’
Nino Jacobsen, ‘Skyggen i mit øje’
Oskar Skriver og Bo Asdal, ‘Ternet Ninja 2’
Rune Pavling, ‘Margrete den Første’

Årets score
Christian Vinten, ‘Ternet Ninja 2’
Jenny Rossande (Lydmor), ‘Venuseffekten’
Mike Sheridan, ‘Hvor kragerne vender’
Uno Helmersson, ‘Flugt’
Yasuaki Shimizu, Johan Carøe og Kwamie Liv, ‘Miss Osaka’

Årets originale sang
‘Bad boy’ med Anders Matthesen, ‘Ternet Ninja 2’
‘Hey Buster’ med Joey Moe, Buster
Lullaby for Oluf’ med Rebekka Karijord og Jon Ekstrand, ‘Margrete den Første’
‘The Last Call’ med Lydmor, ‘Venuseffekten’
‘Traitors’ med Saveus, ‘Marco effekten’

Årets visuelle effekter
Birk Von Brockdorff og Gustav Pontoppidan, ‘Den blå orkidé’
Jeppe Bingestam, ‘Smagen af sult’
Nikolas D’Andrade, Sébastien Caudron og Mikael Windelin, ‘Skyggen i mit øje’
Thomas Dyg, ‘Margrete den Første’

Årets korte tv-serie
’33’
‘Forhøret’ sæson 2
‘Fredløs’
‘Kamikaze’
‘Nisser’

Årets kortfilm fiktion/animation
‘Amourteur’
‘BUFF COPS’
‘Det er så yndigt’
‘Inherent/Snowglobe’
‘Vilde sind’

Årets kortfilm dokumentar
‘De pårørende’
‘Desire’
‘Forestillinger om min far’
‘Kraftenlos’
‘Til Gilbert fra mor’

Årets engelsksprogede film
‘Dune’
‘Nomadland’
‘Promising Young Woman’
‘Sound of Metal’
‘The Father’
‘The Power of the Dog’

Årets ikke-engelsksprogede film
‘De uskyldige’
‘Minari’
‘Quo vadis, Aida?’
‘The Hand of God’
‘Trøffeljægerne fra Piemonte’

Årets Robert-uddeling vil kunne live-streames. Mere information følger tættere på eventen.

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af