Lily Allen klæder sig ud som sit eget dårlige billetsalg

Lily Allen klæder sig ud som sit eget dårlige billetsalg
Lily Allen på Roskilde Festival. (Foto: Kevin Thor/Soundvenue)

Lily Allen kan noget med kostumer. Var man på årets Roskilde Festival, så man hende blandt andet iklædt kæmpestore kvitteringer og iført et husmoderligt forklæde med ordet »cuck«.

Og til sidste års halloween klædte hun sig ud som »Madeleine«, den irriterende og meget amerikanske elskerinde-karakter fra skilsmissealbummet ‘West End Girl’.

Men i anledning af årets halloween har hun overgået sig selv. Hun har nemlig klædt sig ud som det kort over tomme sæder, man kan se, når man køber koncertbilletter via billetgiganten Ticketmaster.

»Jeg bliver aldrig fri af anklagerne #bluedotfever«, skriver hun på Instagram, hvor hun har delt billeder af kostumet.

»Blue dot fever« er et fænomen, hvor ellers umiddelbart succesfulde musikere pludselig har svært ved at sælge koncertbilletter – formentlig delvist på grund af de umanerligt opskruede billetpriser, som Ticketmaster får lov til at udbyde grundet deres monopollignende rolle.

Det er et fænomen, som Lily Allen selv har været ramt af. Sidste år rykkede hun dele af sin USA-turné til mindre koncertsteder, end hun i første omgang havde annonceret. »Billetsalget var der ikke«, forklarede hun selv.

Se kostumet herunder.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af