Coachella live-streamer koncerter hele weekenden – bl.a. Kendrick Lamar, Radiohead og The xx

Coachella live-streamer koncerter hele weekenden – bl.a. Kendrick Lamar, Radiohead og The xx
Foto: Bryan Bedder/Getty Images

I weekenden løber første del af den årlige Coachella-festival af stablen i Californien. Men befinder du dig ikke tilfældigvis lige på den anden side af Atlanten, kan du trygt læne dig tilbage og mærke lidt varme festival-vibes hjemme fra sofaen alligevel: En stor del af koncerterne vil nemlig blive streamet live via Youtube.

Koncerterne, der kan streames live, inkluderer blandt andre Kendrick Lamar, Radiohead, Lorde, The xx, Lady Gaga, Bon Iver, Future, Schoolboy Q, Justice, Father John Misty og New Order. En udmærket opvarmning til de danske sommerfestivaler (og et plaster på såret over de navne, der ikke er sat på de danske plakater).

Annonce

Se den fulde tidsplan herunder med danske tider. Tallene i parentes indikerer hvilken af Coachella-kontoens kanaler, der skal benyttes (det giver mening, når man er inde på Coachella-profilen).

Lørdag den 15. april
00:35 – Tennis (1)
00:35 – Preservation Hall Jazz Band (2)
00:35 – Klangstof (3)
01:05 – Joseph (3)
01:10 – King Gizzard & The Lizard Wizard (1)
01:25 – Sampha (2)
01:50 – The Lemon Twigs (3)
02:00 – Bonobo (1)
02:10 – Broods (2)
02:35 – SOHN (3)
02:50 – Mac DeMarco (1)
03:00 – Francis and the Lights (2)
03:50 – Oh Wonder (2)
03:55 – Glass Animals (1)
04:20 – Big Gigantic (3)
04:40 – Banks (2)
04:45 – Father John Misty (1)
05:10 – Crystal Castles (3)
05:30 – Richie Hawtin (2)
05:45 – Phantogram (1)
06:00 – Mac Miller (3)
06:30 – Jagwar Ma (2)
06:35 – The xx (1)
06:55 – Steve Angello (3)
07:20 – DJ Shadow (2)
07:40 – Radiohead (1)
07:55 – Empire of the Sun (3)
08:15 – Capital Cities (2)
08:50 – Dillon Francis (3)
09:10 – D.R.A.M. (2)

Lørdag den 15. april
00:35 – Local Natives (1)
00:35 – Arkells (2)
00:35 – Blossoms (3)
00:55 – Kaleo (2)
01:20 – Shura (3)
01:30 – Chicano Batman (1)
01:45 – Car Seat Headrest (2)
02:00 – Banks & Steelz (3)
02:15 – The Head and the Heart (1)
02:40 – The Atomics (2)
02:45 – Autograf (3)
03:10 – Bastille (1)
03:25 – Roisin Murphy (2)
03:35 – Little Dragon (3)
04:15 – DREAMCAR (2)
04:20 – Two Door Cinema Club (1)
04:25 – Mura Masa (3)
05:05 – Moderat (2)
05:15 – Gryffin (3)
05:20 – Future (1)
06:05 – Warpaint (2)
06:10 – Tory Lanez (3)
06:15 – ScHoolboy Q (1)
06:55 – Tycho (2)
07:00 – Röyksopp (3)
07:15 – Bon Iver (1)
07:45 – DJ Snake (2)
07:55 – Martin Garrix (3)
08:25 – Lady Gaga (1)
09:00 – Gucci Mane (2)
09:05 – Classix (3)

Søndag den 16. april
00:35 – Ezra Furman (1)
00:35 – Grace Mitchell (2)
01:15 – Anna Lunoe (3)
01:25 – Whitney (1)
01:25 – Preoccupations (2)
02:15 – Toots & The Maytals (1)
02:15 – Goldlink (2)
02:15 – NAO (3)
03:10 – Grouplove (1)
03:10 – Jack Garratt (2)
03:55 – Kaytranada (3)
04:00 – Kiiara (2)
04:20 – Future Islands (1)
04:55 – Tove Lo (2)
05:10 – DJ Khaled (3)
05:15 – Porter Robinson & Madeon (1)
05:40 – Hans Zimmer (2)
06:00 – Galantis (3)
06:20 – Lorde (1)
06:45 – Kehlani (2)
06:45 – Justice (3)
07:25 – Kendrick Lamar (1)
07:30 – New Order (2)
08:05 – Marshmello (3)