Sæson for sommerflirts: Her er 10 fantastiske romaner om forførelse

»Grønne tomater, middag med nogen, alle dine venner siger: Husk lige kondom«, synger Tobias Rahim og beskriver de lange sommernætter, vi alle drømmer om. Som opvarmning giver Soundvenue dig 10 flirts i romanform.
Sæson for sommerflirts: Her er 10 fantastiske romaner om forførelse
Keira Knightley og Matthew Macfadyen inkarnerer flirten i filmatiseringen af 'Stolthed og fordom'.

Det smukke ved en sommerflirt – ud over det faktum, at alle bare er smukkere om sommeren – er dens uskyld, dens flygtighed og de uendelige nætter, den kan udspille sig i. Hvad enten der er Roskilde-kæreste, lokal tourguide eller venneforelskelse i kikkerten, så kan du varme op med en bog fra denne liste.  

Ungt, liderligt og skrøbeligt

’Trioen’ af Johanna Hedman (2021)

Læs den, før du ser serien, også selvom den lige har haft premiere og har Felix Sandmann (ham den lækre fra ‘Hjem til jul’) i hovedrollen. Selvom det er fem år siden, jeg læste denne svenske debut straight outta det stockholmske studiemiljø, sidder dens studentikose og ugideligt sorgløse stemning i mig endnu.

Foto: Turbine

Et trekantsdrama, der kort skitseret består af rige jurastuderende Thora, fattige kunstner-August og sidst men ikke mindst: ankommet med firetoget fra Berlin (hvor ellers?) excentriske Hugo. De tre bliver venner, tager til storbyer og badesøer, prøver polyamorøsitet af. »Kynikeren, realisten og romantikeren«, kalder de sig selv.

Romanen fik en del kritik for at være for konstrueret, men jeg vil nærmere sige kurateret. Alt er pænt, ungt, lidende og skrøbeligt, en æstetik, man ikke skal kimse ad.

De originale enemies to lovers  

’Stolthed og fordom’ af Jane Austen (1813)

Der er ment og skrevet utroligt meget om den måske mest berømte kærlighedshistorie of all time, Jane Austens roman om den store romance mellem Elizabeth Bennet og Mr. Darcy. Folk er rygende uenige om, hvorvidt det kan kaldes en romance eller ej, og den er da også lidt noget andet end dens 183 år ældre lillesøster ‘Bridget Jones’ dagbog’.

Foto: Gyldendal

Jeg vil påstå, at sofistikerede flirts på old school manér er en mangel nu til dags. Som Elizabeth konkluderer: »Han var en gentleman, jeg var en gentlemans datter«, og hvornår har man sidst sagt det i byen? Vi taler den slags forførelse, der rimer på tea-time, herregård, flæser og klasseskel.

I romanen er der ikke blot stoltheder og fordomme på spil, men også hele familiers fremtid.So confused / My heart’s bruised / Was I ever loved by you? Nå ja, og så er den faktisk hylende morsom.

Første gang jeg ser dig nøgen …

’Nye rejsende’ af Tine Høeg (2019)

Tine Høeg er flirtens mester, fordi hendes prosa har det med at sitre af alt det, der ikke bliver sagt, og debuten ‘Nye rejsende’ er hendes mest forførende. Hele romanen bygger nemlig på det nervøse og pirrende ved, at alt er nyt.

Foto: Rosinante

Jeget er ny i job og hermed også som pendler. Hun indleder en tog-affære med en anden pendler, der dog er gift og har et barn. Flirten er både tids- og stedsbegrænset, det gør den fragil og lækker. Ligesom hos Ernaux er ventetiden en sød pine, og et buskads, en stationskiosk, ja hvad som helst, kan være en elskovsrede.

Som en, der har guldkort til Deutsche Bahn, vil jeg i hvert fald gerne honorere Høeg for at få sætningen »første gang jeg ser dig nøgen: togtoilet« til at lyde længselsfuld.  

Indie-flirt

‘Deep Cuts’ af Holly Brickly (2025)

Den her bogs filmrettigheder solgte vildt hurtigt, men det var nærmest omsonst. Enhver læser har nemlig allerede set filmen på nethinden. Man kan ikke andet med canadiske Holly Bricklys singer/songwriter-romance, der, som Soundvenues anmelder skrev, »gik fra at være irriterende til medrivende på et taktslag«.

Foto: Alpha

Hovedpersonerne hedder Percy og Joe, (de skal spilles af Drew Starkley og Cailee Spaeny i den kommende film), og flirten mellem dem er hot af mange grunde. Først og fremmest fordi hele sceneriet er så 00’er, at man uvilkårligt sendes tilbage til noget, vi nostalgisk husker som a simpler time, og derudover fordi alting ses i et indie-skær, hvilket jo alle dage har været forførende.

Alle lider tilpas meget og vil ofre hverdagen for kunsten. Romanen har sin egen playliste med kunstnere som Radiohead, Fleetwood Mac og Kate Bush. Man fornemmer en vibe.

Lev, mens du gør det, smid tøjet, mens du tør det

’Simpel lidenskab’ af Annie Ernaux (1991)

Franske mama nobelpris Annie Ernaux har skrevet et hav af små kortromaner, og jeg vil til hver en tid anbefale at starte med ‘Simpel lidenskab’. Den er blot 72 sider lang, men så intens, at man sent glemmer den.

Foto: Gads Forlag

Romanen handler om Ernaux selv og hendes tidligere forhold til en gift mand. I bogen skriver hun, at hvad de sammen tabte i tid, vandt de i fysisk intensitet, og den optræder på Literary Hubs liste over bøger med fremragende beskrivelser af sex. Magasinet fremhæver det frække i, at ventetiden for det desperate jeg er så pirrende, at det føles som forspil i venteposition: »Jeg ville have foretrukket ikke at lave andet end at vente på ham.«

Flirten og længslen er desperat i denne lille roman, der handler om at leve, når man kan, og smide tøjet i opgangen, før det er for sent.

Min pik som en fløjte

Sauna’ af Mads Ananda Lodahl (2023)

Vi snakkede meget om ‘Sauna’ sidste år, fordi Mathias Broes filmatisering af Mads Ananda Lodahls roman var så vellykket, og kemien mellem Nina Rask og Magnus Juhl Andersen var så god, at ruderne duggede. Til gengæld talte vi ikke nok om romanen, da den kom i 2023, så det kan vi passende gøre nu.

Foto: Gyldendal

Den foregår i Adonis Sauna and Spa i København, hvor Johan arbejder. En dag kommer William, der er transmand, ind ad døren. Det er en roman fyldt med meget grafiske sexscener og samtidig så øm og fin en flirt, som man ikke kan undgå at blive investeret i.

Informations Bodil Skovgaard skrev om romanen: »Så fint anede jeg ikke, at man kunne skrive om sædafgang i en skovsø«. Den scene måtte jeg selvfølgelig lige bladre mig frem til: »Vi var de eneste mennesker i skoven, jeg tog mine badebukser af, og min lille pik stod ud i vandet som en fløjte, og så skete det.«

Længsel fra skyttegravene  

’De sårede og de faldne’ af Alice Winn (2023)

Skyttegravene under 1. verdenskrig skriger ikke ligefrem sommerflirt. Det skulle da lige være i irske Alice Winns hjerteskærende debut. Vi starter i skoletiden, året er 1914, det er sommer, og mod enhver forskrift har to unge drenge med efternavnene Gaunt og Ellwood forelsket sig i hinanden.

Foto: Politikens Forlag

Den tøvende og dog så længselsfulde måde at nærme sig en forbudt kærlighed kender vi fra flirten over dem alle i ’Call Me by Your Name’. Her er et mansion i Italien bare lige byttet ud med Slaget ved Somme.

Sådan en krig kan faktisk godt fyre op under en flirt lidt a la Romeo og Julie-komplekset, det tragiske og det uopnåelige har alle dage haft en indbygget romantik, som vi falder for hver gang. »Tror du på magi? (…) jeg tror på skønhed.«

Fagre, frie sommernat

’Fri kærlighed’ af Tessa Hadley (2022)

Flirten i engelske Tessa Hadleys ‘Fri kærlighed’ udspiller sig mellem forstadsfruen Phyllis og sønnen til en af hendes mands venner, Nicholas. Tænk ‘The Reader’, ‘Vladimir’ og ‘Fagre voksne verden’.

Foto: C&K

Vi er i London i 1960’erne, og dén stemning gør ikke ligefrem flirten mindre yolo og dragende. Efter et kys på dørtrinnet, kan Nicholas ikke glemme Phyllis igen, og en dag står hun foran hans dør med et smil og en undskyldning om at ville returnere en glemt sweater, og hun fortæller, at aftenen forleden var som en skærsommernat.

Shakespeare vidste det:»Kærligheden ser ikke med øjnene, men med sjælen.«

Sjæl i flammer

’Sjælesorg’ af Dag Johan Haugerud (2026)

Vi kender Dag Johan Haugerud som instruktøren bag det, som Soundvenues anmelder kaldte den mest centrale skandinaviske filmtrilogi i dette årti. Hans debutroman skal med på listen, fordi der er tale om en flirt uden sex.

Foto: Gutkind

Som diakonen Thomas siger til sin love interest Lars i starten af historien: »Jeg kan ikke både være din sjælesørger og gå i seng med dig.« Fair.

Sjælesorg rimer måske ikke på hot summer, men kærlighedssprog er mange ting, og i den her roman ligger flirten i samtalen og i virkelig at se hinanden. Det gode gamle pirrende element i at stoppe mens legen er god og sige farvel uden at vide, om man nogensinde ser hinanden igen.

Fortryllende og smertefuld

’Den forelskede ven’ af Caroline Albertine Minor (2026)

Jeg spår, at mange over de næste par måneder vil være summertime sadness oppe at køre over Caroline Albertine Minors spritnye roman. En følelse ej at forveksle med venneforelskelsen, som betegner en platonisk forelskelse.

(Foto: Gutkind)

Den forelskede ven i bogen er vaskeægte forelsket med lyst og lys, og det er da også drypvist gengældt, bare ikke hele tiden. »Jeg sagde, at du var min ven, og at jeg elskede dig. Jeg fik snedigt nok det sidste til at lyde som en naturlig og ukontroversiel konsekvens af det første«, siger jeget og forsøger at snyde sig selv.

Hvem har ikke været der? »En perfekt rejsemakker til at svælge i sommerens både fortryllende og smertefulde forelskelser«, skrev Soundvenues anmelder. Enig.

Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af