PORTRÆT. Der blev ydet en stor indsats for at få Callum Turner til at blive den store nye stjerne i 2024.
Han havde indspillet en film instrueret af George Clooney. Han havde sin karrieres største rolle i den svinedyre ‘Band of Brothers’-fortsættelse ‘Masters of the Air’ over for Austin Butler – og det alternative romcom-drama ‘Eternity’ i horisonten.
Internettet havde desuden indlemmet ham i en af nyere tids underligste påfund: ‘the hot rodent boyfriend’ eller rat boy summer. Her var Turners, ifølge en vis skare, attraktive gnavertræk med til at gøre 2024 til »year of the (hot) rat« sammen med folk som ‘Challengers’-duoen Josh O’Connor og Mike Faist og ‘The Bear’s Jeremy Allen White.
I sidste ende var det dog hverken Callum Turners meritter som rotte eller skuespiller, men en anden begivenhed, der gav ham et altafgørende skub.
For selvom den i dag 36-årige brites faktisk karriere har bevæget sig støt fremad i mere end et årti, eksploderede hans berømmelse for alvor, da han begyndte at date Dua Lipa, efter de ved et middagsselskab faldt i snak og opdagede, at de var i gang med at læse den samme bog (‘Trust’ af Hernan Diaz), hvor de ovenikøbet var nået lige langt.

Et match made i den performative bogkulturs himmel såvel som den måske bedste reklame for læsning nogensinde, at dømme ud fra Turners egen udlægning af deres meet cute i The Times (via People):
»Jeg havde lige færdiggjort det første kapitel, og da jeg fortalte hende det, kiggede hun på mig og sagde, ‘jeg har også lige færdiggjort første kapitel’. ‘Så er vi på samme side’, sagde jeg«.
I sommer blev parret gift – først nogenlunde ydmygt i Londons Marylebone Chapel – og bagefter festligt fejret med et arrangement i Palermo på Sicilien af den slags, som har det med at igangsætte en hel debat om turismens pres på lokalsamfundene.
»Det er ikke okay at spærre hele byen – jeg kunne forstå, hvis det var for paven, men ikke for en sanger«, lød det blandt andet fra en lokal servicemedarbejder i The Guardian.
Lige nu er Callum Turner måske nok stadig mest kendt som Mr. Dua Lipa, men i år har han dog igen muligheden for at blive en stjerne i egen ret.
I næste uge er han biografaktuel som blød pizzamand i romcom-satsningen ‘One Night Only’, der foregår i et New York, hvor singlesex kun er tilladt én aften om året – instrueret af Will Gluck, hvis forrige film ‘Anyone But You’ satte ekstra skub i både Sydney Sweeney og Glen Powells karrierer.
Og hvis man skal tro bookmakerne, kan 2026 blive året, hvor Callum Turner ikke blot gifter sig med en af verdens største popstjerner, men også en af de mest kendte filmfranchises i verden.
Fra fodbolddreng til filmbuff
Turner voksede op i det vestlige London som søn af en enlig mor, der arbejdede som klubpromoter i nattelivet. En barndom tumultarisk nok til, at skuespillerens psykolog senere i hans liv sammenlignede den med Francois Truffauts ‘Ung flugt’ om en rebelsk 14-årig, der flakker rundt i 1950’ernes Paris.
Turners interesse for film og fodbold var nemlig større end skolegang.
Som 16-årig droppede han ud af skolen for at blive professionel fodboldspiller, men opdagede, at han ikke elskede træningen, lige så meget som han elskede sporten.
Derefter satte han alt ind på at blive skuespiller, hvilket fik ham til at se så mange film, som han overhovedet kunne komme i nærheden af.
I dag er det således også svært at finde et interview med Turner, der ikke rummer lovprisninger af hans filmhorisont. »Der er ikke en film, den mand ikke har set«, har kollegaen George MacKay udtalt i forbindelse med deres samarbejde på indiefilmen ‘Rose of Nevada’, mens Turner ifølge Elizabeth Olsen »har sådan en forkærlighed for Bresson«.
Callum Turner anno 2024 fortalte under sit visit i Criterion Closet, at det var Martin Scorseses »rendyrkede« ‘Mean Streets’, der gav ham lyst til at blive skuespiller. Man bør desuden se hans filmiske videohaul udelukkende for at høre ham myrde titlerne på Agnes Vardas oeuvre såvel som førnævnte Bressons æseltragedie ‘Au Hasard Balthazar’.
Tilbage i Turners teenagetid skaffede morens kontakter (og hans 1,90 centimeter mandfolkekrop) ham til gengæld et gateway-job som model, da sportsplanerne gik i vasken.
Derfra gik det lige så stille fremad. I 2012 kan man se en 22-årig Turner blive myrdet af Jake Gyllenhaal i musikvideoen til nummeret ‘Time to Dance’ af den franske elektroniske gruppe The Shoes.
Rollerne blev større og større, og i 2018 fik han rollen som storebror til Eddie Redmaynes Newt Scamander i ‘Fantastiske skabninger’-franchisen, der dengang stod som en storslået og stjernespækket affære, selvom den endte som et økonomisk flop.

I 2019 spillede Turner hovedrollen i den hypede BBC-thrillerserie ‘The Capture’, mens han året efter kunne ses som lurendrejeren Frank Churchill over for Anya Taylor-Joy i et kritikerrost remake af Jane Austens ‘Emma’.
En del af hans efterfølgende roller har især været en homage til Turners anti-iPhone-face.
I det romantiske komediedrama ‘Eternity’ blender han perfekt ind som Koreakrigs-soldaten, der har ventet i årevis i efterlivet på at møde den kone, han døde fra i det hinsides.
På samme måde er han som skabt til at gå med pilotjakke og hjelm i Apples Spielberg-producerede ‘Masters of the Air’, hvor han legemliggør den amerikanske pilot John Egan, hvis luftstyrke under Anden Verdenskrig blev kendt som »the bloody 100«, fordi de mistede så mange mænd.

Eller i den George Clooney-instruerede ‘The Boys on the Boat’, hvor han spiller anføreren for et amerikansk rohold, der i 1936 kæmper for at komme til OL i Tyskland.
Ingen af rollerne kan dog karakteriseres som det definitive gennembrud. Nu er skuespilleren så, på alle måder, på vej ind i i fremtiden.
Udover sin aktuelle rolle i ‘One Night Only’, der trods sit romcom-mærkat foregår i en dystopisk fremtidsversion af USA, hvor ugifte singler kun må have sex én bestemt aften om året, er Turner også snart i front for den cyberpunkede Apple-serie ‘Neuromancer’, der er baseret på William Gibsons sci-fi-roman af samme navn fra 1984.
Derudover fører han an i en genindspilning af polske Andrzej Żuławskis kultdyrkede gyserfilm ‘Possession’ fra 1981, nu med ‘Smile’-instruktør Parker Finn i front. Projektet er produceret af Robert Pattinsons selskab Icki Eneo Arlo og har også Margaret Qualley, Paul Dano og Diego Calva på rollelisten.
Drengedrømsmaxxing
Man kan sige, at Callum Turner mødte Dua Lipa på et meget ferie-agtigt tidspunkt i hendes liv.
Siden de fandt sammen, er det blevet en tiltagende joke på internettet, at de nærmest har været uafbrudt på ferie. Popstjernen har ikke udgivet et album siden ‘Radical Optimism’ fra maj 2024, men har i stedet udmærket sig som livsnyder og (uønsket) rejseguide til blandt andet København, hvor hun og Turner har hængt ud på velkendt hypehubs som La Banchina og Atelier September.
»Everytime I want something, God doubles it and gives it to Dua Lipa«, lyder et udbredt meme.
Turner praktiserer dog også sin egen form for drengedrømsmaxxing. Han kan nemlig meget vel score den ultimative filmrolle. Agent 007.
Selvom det længe så ud til, at Aaron Taylor-Johnson havde fået titlen, har Turner været favorit, siden Amazon og Denis Villeneuve overtog franchisen.
Det er en igangværende castingproces fyldt med hemmelighedskræmmeri og falske annonceringer, men der går trods alt ikke røg af en brand, uden at der er ild i den.
Intet er endnu sikkert, men Turner har domineret rygtebørsen så længe, at han sandsynligvis er blandt slutkanditaterne. Lige nu ligner Jack Lowden fra ‘Slow Horses’ hans største konkurrent – med mindre producerne hiver et helt ubeskrevet blad op af hatten.
I et nyligt interview med Esquire gentager Callum Turner omkring fire gange, at han »ikke ved noget« om Bond, men på en måde, der er svær at opfatte som andet end meget professionelt hemmelighedskræmmeri.
Om han bliver James Bond eller ej, ændrer til gengæld ikke på, at Callum Turner allerede har fået sit livs største rolle som manden i Dua Lipas liv, der altid ligner en film, og som 86,6 millioner seere følger med i på popstjernens Instagram.
‘One Night Only’ kan ses i biografen 27. august.
