Årtusindets bedste film

  • Se filmfolkenes individuelle toplister

    – i afstemningen om årtusindets bedste film

    I den første afstemning af sin slags har 115 danske filmfolk stemt om de bedste danske og udenlandske film siden årtusindskiftet. Der er både instruktører, manuskriptforfattere, skuespillere, producere, fotografer, klippere, tonemestre, kritikere og festivalfolk i puljen. Her kan du se alle de medvirkende – og gå på opdagelse i de individuelle valg hos alle dem, der har ønsket at dele deres lister med omverdenen.

    • Adam August

      Manuskriptforfatter

    • Allan Hyde

      Skuespiller

    • Anders Walter

      Instruktør

    • Anders Ølholm

      Manuskriptforfatter

    • Anders Østergaard

      Instruktør

    • Andreas Halskov

      Filmjournalist

    • Andreas Johnsen

      Instruktør

    • Ann Lind Andersen

      Kritiker, TV2

    • Anne Østerud

      Klipper

    • Asger Leth

      Instruktør

    • Ask Hasselbalch

      Instruktør

    • Aske Bang

      Instruktør

    • Behrouz Bigdeli

      Instruktør

    • Birgitte Stærmose

      Instruktør

    • Bo Ehrhardt og Birgitte Hald

      Producenter

    • Bo Green Jensen

      Kritiker, Weekendavisen

    • Bo Mikkelsen

      Instruktør

    • Bo hr. Hansen

      Manuskriptforfatter

    • Camilla Markvardsen

      Programchef MIX Copenhagen

    • Casper Christensen

      Kritiker, Go'Morgen Danmark

    • Charlotte Bruus Christensen

      Fotograf

    • Charlotte Munck

      Skuespiller

    • Charlotte Sieling

      Instruktør

    • Christian Monggaard

      Filmredaktør, Information

    • Christian Sønderby Jepsen

      Instruktør

    • Christian Tafdrup

      Instruktør

    • Christina Rosendahl

      Instruktør

    • Christoffer Boe

      Instruktør

    • Claudia Saginario

      Producer

    • Ditte Daubjerg Christensen

      Direktør, Øst for Paradis

    • Dunja Gry Jensen

      Manuskriptforfatter

    • Eini Carina

      Manuskriptforfatter

    • Eva Mulvad

      Instruktør

    • Fenar Ahmad

      Instruktør

    • Frederik Dirks Gottlieb

      Radiovært, Radio24syv StreamTeam

    • Frederik Vandrup

      Kritiker, Cinemazone

    • Hella Joof

      Instruktør

    • Henrik Ruben Genz

      Instruktør

    • Iben Albinus Sabroe

      Kritiker

    • Jacob Bitsch

      Instruktør

    • Jacob Ludvigsen

      Filmredaktør, Soundvenue

    • Jacob Neiiendam

      Festivaldirektør CPH PIX

    • Jacob Wendt Jensen

      Kritiker, Berlingske

    • Jakob Høgel

      Producer

    • Jannik Tai Mosholt

      Manuskriptforfatter

    • Janus Metz

      Instruktør

    • Jenny Lund Madsen

      Manuskriptforffater

    • Jeppe Rønde

      Instruktør

    • Jesper Morthorst

      Producer

    • Jonas Arnby

      Instruktør

    • Josefine Kirkeskov

      Instruktør

    • Joshua Oppenheimer

      Instruktør

    • Karoline Leth

      Producer

    • Kaspar Munk

      Instruktør

    • Kasper Barfoed

      Instruktør

    • Kasper Leick

      Klipper

    • Kasper Lundberg

      Radiovært, Radio24syv StreamTEam

    • Katrine Hornstrup Yde

      Kritiker, Politiken

    • Katrine Sommer Boysen

      Kritiker, Jyllands-Posten

    • Kim Foss

      Direktør, Grand Teatret

    • Kim Fupz Aakeson

      Manuskriptforfatter

    • Kim Skotte

      Kritiker, Politiken

    • Kristian Lindberg

      Filmredaktør, Berlingske

    • Kristoffer Hegnsvad

      Redaktør, Politiken

    • Lise Ulrich

      Kritiker, Soundvenue

    • Lone Scherfig

      Instruktør

    • Louise Mieritz

      Skuespiller

    • Mads B. Mikkelsen

      Programredaktør, CPH DOX

    • Mads Brügger

      Instruktør

    • Mads Grage

      Manuskriptforfatter

    • Mads Kamp Thulstrup

      Instruktør

    • Mads Matthiesen

      Instruktør

    • Magnus Jønck

      Fotograf

    • Manuel Alberto Claro

      Fotograf

    • Maren Louise Kaehne

      Manuskriptforfatter

    • Maria Månson

      Kritiker, Filmselskabet

    • Marie Grahtø

      Instruktør

    • Marie Søderberg

      Instruktør

    • Martin Bunk

      Vært, Soundvenue Filmcast

    • Martin Skovbjerg

      Instruktør

    • Max Kestner

      Instruktør

    • May el-Thoukhy

      Instruktør

    • Mette Damgaard-Sørensen

      Leder, New Danish Screen

    • Mette Heeno

      Manuskriptforfatter

    • Michael Bo

      Filmjournalist, Politiken

    • Michael Madsen

      Instruktør

    • Mikala Krogh

      Instruktør

    • Mikkel Kofod

      Filmjournalist

    • Mikkel Munch-Fals

      Instruktør og spillefilmkonsulent

    • Mikkel Nørgaard

      Instruktør

    • Mira Jargil

      Instruktør

    • Molly Malene Stensgaard

      Klipper

    • Morten BH

      Instruktør

    • Morten Giese

      Instruktør og spillefilmkonsulent

    • Morten Vejlgaard Just

      Kritiker

    • Nanna Frank Rasmussen

      Kritiker, Jyllands-Posten

    • Nicolo Donato

      Instruktør

    • Niels Thastum

      Fotograf

    • Nikolai Schulz

      Programredaktør, CPH:PIX

    • Nikolaj Scherfig

      Manuskriptforfatter

    • Ole Christian Madsen

      Instruktør

    • Omar Shargawi

      Instruktør

    • Peter Albrechtsen

      Tonemester

    • Puk Grasten

      Instruktør

    • Rasmus Brendstrup

      Programredaktør, Cinemateket

    • Roland Møller

      Skuespiller

    • Sonja Richter

      Skuespiller

    • Stine Fischer Christensen

      Skuespiller

    • Susanne Bier

      Instruktør

    • Søren Balle

      Instruktør

    • Søren Høy

      Direktør og instruktør

    • Søren Svejstrup

      Manuskriptforfatter

    • Thomas Brunstrøm

      Kritiker, Metroxpress

    • Thomas Levin

      Skuespiller

    • Årtusindets 25 bedste danske film

    • Årtusindets 50 bedste udenlandske film

  • Streaming uden afbrydelser

Stem på årtusindets bedste film

Giv din mening til kende

Peg på din favoritfilm fra perioden 2000-2017 – en dansk såvel som en udenlandsk – i felterne her til højre. Vi trækker lod om 1 x Samsung 40" 4K UHD Smart TV og 2 x Apple TV 4, doneret af vores temapartner Hiper, blandt alle deltagerne. Resultatet offentliggøres 24. april.