Harry Styles har for nylig taget hul på en turné i forlængelse af sit seneste album, ‘Kiss All the Time. Disco, Occasionally’, og indtil videre har han spillet to koncerter i Amsterdam – begge med Robyn som opvarmningsnavn.
Under normale omstændigheder en grund til vild begejstring fra fans af det tidligere One Direction-medlem, men det er ikke alle, der er lige begejstrede.
Kritikken handler ikke om musikken i sig selv, men derimod det faktum, at mange koncertgængere simpelthen ikke kan se noget. Scenen består nemlig af en serie af bueformede broer, som man som fan kan risikere at stå under eller bagved, hvis man ikke er placeret højt på en tribune.
Det har resulteret i en lang række af ret komiske TikTok-videoer fra forståeligt frustrerede fans, der i flere tilfælde har betalt hundredvis af euro for en koncert, de ikke kan se.
Nu har repræsentanter for Styles ikke desto mindre svaret på kritikken: »Gulvkonceptet blev designet for at give fans bevægelsesfrihed og muligheden for at opleve showet fra forskellige positioner i stedet for at være begrænset til én fast synsvinkel«, udtaler de til TMZ.
»Den åbne, fritflydende gulvoplevelse har altid været en essentiel del af Harrys liveshows. Et lille område af scenen på bestemte gulvpositioner ser ud til at have haft begrænset sigtelinje. Disse områder bliver omhyggeligt gennemgået og justeret, hvor det er muligt, i overensstemmelse med alle sikkerhedsrestriktioner«, lyder det videre.
Se optagelser fra koncerterne herunder.
@_danieloconnor vip paid £350 for this view… #harrystyles #togethertogether #kissco #amsterdam #hshq ♬ original sound – DANIEL
@nolafae Didn’t pay €200 to miss half the concert because of a bridge:( #harrystyles #fy #togethertogether #loveyouharry ♬ House featuring John Cale – Charli xcx & John Cale
