På forårets filmfestival i Cannes blev ‘Club Kid’ en af de helt store kritikerhits, der endte med at blive købt af A24 til den nette sum af 17 millioner dollars svarende til mere end 109 millioner danske kroner.
Den type buzz er langt fra alle filmskabere, og slet ikke debutanter, forundt, men at dømme på traileren, der lige er landet, går historien om en letlevende homoseksuel natklubejer, der pludselig finder ud af han er far til en 10-årig dreng, lige i hjertet.
I både hovedrollen og instruktørstolen finder man det fremadstormende komedietalent Jordan Firstman, der sidste år især gjorde sig bemærket som den spidse, men godhjertede stylist Charlie, i HBO-serien ‘I Love LA’.
I ‘Club Kid’ lever han et meget lidt børnevenligt liv som klubpromoter og flittig gæst i nattelivet i New York, da det viser sig, at et engangsknald med en kvinde for 10 år siden resulterede i et barn, han ikke anede noget om.
Pludselig skal han tage sig af sønnike, hvilket blandt andet indebærer at forklare ham, hvorfor han ikke må gå med en af hans t-shirts, hvor der står »I love Björk and Bareback«, selvom drengen faktisk er fan af den islandske sanger.
Den unge dreng der dukker op, bliver spillet af børneskuespilleren Reggie Absolom, mens Cara Delevingne og Diego Calva også pryder rollelisten.
‘Club Kid’ får premiere 14. januar 2027.
