Yawning Man
Yawning Mans første udgivelse har ladet vente ulideligt længe på sig. Det er over 20 år siden, at blandt andre Josh Homme væltede rundt ude i den sydcaliforniske ørkens hede nætter til tonerne af dette band. Hverken Kyuss eller Queens of the Stone Age har dengang næppe været andet end skæve glimt i hans øjne.
Det var således både en debut og et comeback, da de for to år siden slap albummet ‘Rock Formations’ løs på et uanseligt og obskurt pladeselskab ved navn Alone Records. Skæbnen ville, at band og selskab ragede uklar med hinanden, og albummet røg ud af handlen. Derfor kan man nu i stedet anskaffe sig ‘Vista Point’, der samler op på ‘Rock Formations’, og tilføjer en rar, lille håndfuld ekstra numre til herligheden.
Bandets lyd deler ikke mange træk med den klippemassive stonerrock, som Homme og hans slæng er eksponenter for. Lyden af ‘den gabende mand’ kan nærmere opsummeres som en art forkullet instrumental postrock, der er undfanget i en uafgjort pistolduel mellem en arrig Django Reinhardt-fanklub og et hardcore surfband ude i en glohed ørken.
Numre som ‘Sonny Bono Memorial Freeway’, ‘Encounters with an Angry God’ og ‘Digital Smoke Signal’ er nogle skumle, forvredne kaktusser at kante sig ind på livet af. Distancerende og monolitiske i deres vælde, men samtidigt sært fascinerende. Det er perfekt underlægningsmusik til at skrue blikket på ‘uendeligt’ ud mod horisonten, og til at jage dæmoner i middagsskyggerne væk med.