Kæmpe triumf for ‘Succession’, ‘The White Lotus’ og ‘Squid Game’ ved årets Emmy-nomineringer – se hele listen

Kæmpe triumf for ‘Succession’, ‘The White Lotus’ og ‘Squid Game’ ved årets Emmy-nomineringer – se hele listen
Sydney Sweeney som Cassie Howard i 'Euphoria' sæson 2. (Foto: HBO)

Det amerikanske tv-akademi har i dag offentliggjort deres alenlange liste over årets nominerede til verdens fornemmeste tv-pris, Emmy Awards.

Og det blev lidt af en triumf for HBO med serierne ‘Succession’ og ‘The White Lotus’, der blev topscorere med henholdsvis 25 og 20 nomineringer. Også Apple TV+’s komediehit ‘Ted Lasso’ opnåede 20 nomineringer.

Netflix, der i alt fik 105 nomineringer mod HBO’s 108, skrev til gengæld historie, da det sydkoreanske gigahit ‘Squid Game’ som den første ikke-amerikanske serie blev nomineret i Bedste Dramaserie-kategorien.

Også ‘Hacks’, ‘Only Murders in the Building’, ‘Euphoria’, ‘Barry’, ‘Dopesick’, ‘Severance’, ‘Ozark’, ‘Stranger Things’, ‘The Marvelous Mrs. Maisel’ og ‘Pam and Tommy’ hev et tocifret antal nomineringer hjem.

Blandt de triumferende skuespillere var stortalentet Sydney Sweeney, der ikke blot hev sin første Emmy-nominering hjem, men også sin anden. Hun fik nemlig anerkendelse for både sin rolle i ‘Euphoria’ sæson 2 og ‘The White Lotus’.

Og så blev Rhea Seehorn omsider nomineret for sin fortræffelige rolle i ‘Better Call Saul’.

Blandt forbigåelserne var ‘Gaslit’, ‘Midnight Mass’, ‘Better Things’, ‘We Own This City’, ‘Reservation Dogs’ , ‘Pachinko’, ‘Loki’, ‘Peacemaker, ‘The Book of Bobi Fett’ og den mest populære serie på amerikansk flow-tv, ‘Yellowstone’. ‘Atlanta’ blev ikke nomineret for bedste komedieserie med den aktuelle sæson 3, mens ingen af ‘Stranger Things’-skuespillerne fik nomineringer.

Overraskende var det den anden vej rundt, at både Sandra Oh og Jodie Comer blev nomineret for sidste sæson ‘Killing Eve’, som ellers har fået hård kritik.

Årets Emmy-uddeling finder sted 12. september.

Se alle årets nominerede her:

BEDSTE DRAMASERIE
Better Call Saul (AMC)
Euphoria (HBO)
Ozark (Netflix)
Severance (Apple TV+)
Squid Game (Netflix)
Stranger Things (Netflix)
Succession (HBO)
Yellowjackets (Showtime)

BEDSTE KOMEDIESERIE
Abbott Elementary (ABC)
Barry (HBO)
Curb Your Enthusiasm (HBO)
Hacks (HBO Max)
The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
Only Murders in the Building (Hulu)
Ted Lasso (Apple)
What We Do in the Shadows (FX)

BEDSTE MINISERIE
Dopesick (Hulu)
The Dropout (Hulu)
Inventing Anna (Netflix)
Pam & Tommy (Hulu)
The White Lotus (HBO)

BEDSTE TV-FILM
Chip ‘n’Dale: Rescue Rangers
Ray Donovan: The Movie
Reno 911!: The Hunt For QAnon
The Survivor
Zoey’s Extraordinary Christmas

BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLE I EN DRAMASERIE
Jodie Comer (Killing Eve)
Laura Linney (Ozark)
Melanie Lynskey (Yellowjackets)
Sandra Oh (Killing Eve)
Reese Witherspoon (The Morning Show)
Zendaya (Euphoria)

BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLE I EN DRAMASERIE
Jason Bateman (Ozark)
Brian Cox (Succession)
Lee Jung-jae (Squid Game)
Bob Odenkirk (Better Call Saul)
Adam Scott (Severance)
Jeremy Strong (Succession)

BEDSTE KVINDELIGE BIROLLE I EN DRAMASERIE
Patricia Arquette (Severance)
Julia Garner (Ozark)
Jung Ho-yeon (Squid Game)
Christina Ricci (Yellowjackets)
Rhea Seehorn (Better Call Saul)
J. Smith-Cameron (Succession)
Sarah Snook (Succession)
Sydney Sweeney (Euphoria)

BEDSTE MANDLIGE BIROLLE I EN DRAMASERIE
Nicholas Braun (Succession)
Billy Crudup (The Morning Show)
Kieran Culkin (Succession)
Park Hae-soo (Squid Game)
Matthew Macfadyen (Succession)
John Turturro (Severance)
Christopher Walken (Severance)
Oh Yeong-su (Squid Game)

BEDSTE KVINDELIGE GÆSTESKUESPILLER I EN DRAMASERIE
Hope Davis (Succession)
Marcia Gay Harden (The Morning Show)
Martha Kelly (Euphoria)
Sanaa Lathan (Succession)
Harriet Walter (Succession)
Lee You-mi (Squid Game)

BEDSTE MANDLIGE GÆSTESKUESPILLER I EN DRAMASERIE
Adrien Brody (Succession)
James Cromwell (Succession)
Colman Domingo (Euphoria)
Arian Moayed (Succession)
Tom Pelphrey (Ozark)
Alexander Skarsgård (Succession)

BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLE I EN KOMEDIESERIE
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Quinta Brunson (Abbott Elementary)
Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
Elle Fanning (The Great)
Issa Rae (Insecure)
Jean Smart (Hacks)

BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLE I EN KOMEDIESERIE
Donald Glover (Atlanta)
Bill Hader (Barry)
Nicholas Hoult (The Great)
Steve Martin (Only Murders in the Building)
Martin Short (Only Murders in the Building)
Jason Sudeikis (Ted Lasso)

BEDSTE KVINDELIGE BIROLLE I EN DRAMASERIE
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Hannah Einbinder (Hacks)
Janelle James (Abbott Elementary)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Sarah Niles (Ted Lasso)
Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
Juno Temple (Ted Lasso)
Hannah Waddingham (Ted Lasso)

BEDSTE MANDLIGE BIROLLE I EN KOMEDIESERIE
Anthony Carrigan (Barry)
Brett Goldstein (Ted Lasso)
Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
Nick Mohammed (Ted Lasso)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
Tyler James Williams (Abbott Elementary)
Henry Winkler (Barry)
Bowen Yang (Saturday Night Live)

BEDSTE KVINDELIGE GÆSTESKUESPILLER I EN KOMEDIESERIE
Jane Adams (Hacks)
Harriet Sansom Harris (Hacks)
Jane Lynch (Only Murders in the Building)
Laurie Metcalf (Hacks)
Kaitlin Olson (Hacks)
Harriet Walter (Ted Lasso)

BEDSTE MANDLIGE GÆSTESKUESPILLER I EN KOMEDIESERIE
Jerrod Carmichael (Saturday Night Live)
Bill Hader (Curb Your Enthusiasm)
James Lance (Ted Lasso)
Nathan Lane (Only Murders in the Building)
Christopher McDonald (Hacks)
Sam Richardson (Ted Lasso)

BEDSTE KVINDELIGE HOVEDROLLE I EN MINISERIE/TV-FILM
Toni Collette (The Staircase)
Julia Garner (Inventing Anna)
Lily James (Pam & Tommy)
Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
Margaret Qualley (Maid)
Amanda Seyfried (The Dropout)

BEDSTE MANDLIGE HOVEDROLLE I EN MINISERIE/TV-FILM
Colin Firth (The Staircase)
Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
Oscar Isaac (Scenes from a Marriage)
Michael Keaton (Dopesick)
Himesh Patel (Station Eleven)
Sebastian Stan (Pam & Tommy)

BEDSTE KVINDELIGE BIROLLE I EN MINISERIE/TV-FILM
Connie Britton (The White Lotus)
Jennifer Coolidge (The White Lotus)
Alexandra Daddario (The White Lotus)
Kaitlyn Dever (Dopesick)
Natasha Rothwell (The White Lotus)
Sydney Sweeney (The White Lotus)
Mare Winningham (Dopesick)

BEDSTE MANDLIGE BIROLLE I EN MINISERIE/TV-FILM
Murray Bartlett (The White Lotus)
Jake Lacy (The White Lotus)
Will Poulter (Dopesick)
Seth Rogen (Pam & Tommy)
Peter Sarsgaard (Dopesick)
Michael Stuhlbarg (Dopesick)
Steve Zahn (The White Lotus)

BEDSTE TALKSHOW
The Daily Show With Trevor Noah (Comedy Central)
Jimmy Kimmel Live (ABC)
Last Week Tonight With John Oliver (HBO)
Late Night With Seth Meyers (NBC)
The Late Show With Stephen Colbert (CBS)

BEDSTE SKETCHSHOW
A Black Lady Sketch Show (HBO/HBO Max)
Saturday Night Live (NBC)

BEDSTE SPECIALPROGRAM, LIVE
The 64th Annual Grammy Awards (CBS)
Live in Front of a Studio Audience: The Facts of Life and Diff’rent Strokes (ABC)
The Oscars (ABC)
Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show Starring Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar and 50 Cent (NBC)
Tony Awards Presents: Broadway’s Back! (CBS)

BEDSTE SPECIALPROGRAM, PRÆ-OPTAGET
Adele: One Night Only (CBS)
Dave Chappelle: The Closer (Netflix)
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (HBO/HBO Max)
Norm Macdonald: Nothing Special (Netflix)
One Last Time: An Evening with Tony Bennett and Lady Gaga (CBS)

BEDSTE VÆRTSBÅRNE NON-FIKTIONSSERIE ELLER -SPECIAL
My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman (Netflix)
The Problem with Jon Stewart (Apple TV+)
Stanley Tucci: Searching for Italy (CNN)
VICE (Showtime)
The World According to Jeff Goldblum (Disney+)

BEDSTE REALITY- ELLER KONKURRENCEPROGRAM
The Amazing Race (CBS)
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls (Amazon Prime Video)
Nailed It! (Netflix)
RuPaul’s Drag Race (VH1)
Top Chef (Bravo)
The Voice (NBC)

BEDSTE VÆRT I ET REALITY ELLER KONKURRENCEPROGRAM
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness (Queer Eye)
Amy Poehler and Nick Offerman (Making It)
Nicole Byer (Nailed It!)
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, Kevin O’Leary (Shark Tank)
Padma Lakshmi (Top Chef)
RuPaul RuPaul’s (Drag Race)

Sponsoreret indhold
Features

Gå ikke glip af