Dig & Mig – punk-MGP med klar vinder
»Rocazino møder Ramones« kaldte vi duoen, da vi i starten af året udnævnte dem til at være blandt de ti mest lovende nye danske navne. Og det er stadig ret præcist.
Læs også: De 10 mest lovende nye danske navne
Deres arsenal af små sprudlende, up-tempo knaldperler på under tre minutter kombinerer glasklare, blåøjede popmelodier, en halvvejs beskidt guitar og lidt back-up fra et Casio-keyboard og dets rytmeboks. Det er effektivt og simpelt – så simpelt at man, ligesom med andre nye bands som Nelson Can og The Echo Vamper, der også skærer helt ind til knoglen i instrumenteringen, kan frygte at det bliver en prøvelse over et helt album.
Men Dig & Migs første koncert efter succesen med førstesinglen ’Skyggerne’ fra det kommende debutalbum, annullerede heldigvis de fleste bekymringer. Frost Festival havde installeret dem som opvarmning for Ulige Numre på det folkelige spisested Haven på Vesterbro, der serverer stegt flæsk og bøfsandwich til 35 kroner. Det tiltrak blandt andre Nikolaj Nørlund, Mikael Simpson, Mikael Bertelsen og Jens Unmack blandt de færre end 200 mennesker, som der var plads til, men alligevel var stemningen ualmindeligt afslappet.
Faktisk var det soleklart, at Kasper Maarbjerg og Andrea Aagaard, bakket op af de De Høje Hæles Magnus Knudsen på Casio-keyboard, i fulde drag nød at spille deres sange. Med Kaspers store smil og Andreas sammenklemte koncentration sprøjtede de på cirka 20 minutter blandt andet Barometer-hittet ’Når jeg stikker af’, ’Med dig alt’, ’Johanne’ og naturligvis ’Skyggerne’ ud – alle hver for sig så fængende og charmerende, at man aldrig hørte pladen køre i samme rille.
Se video: Dig & Mig ‘Skyggerne’
Og med ironifri tekster som »røde kinder i den varme nat / vores hjerter banker som besat« og »kom med mig nu, når jeg stikker af / ud i verden og aldrig se tilbage« skabte de en stemning af et punk-Melodi Grand Prix, hvor jeg godt ved, hvem jeg havde som klar vinder. De bliver spændende at følge.