Lützenkirchen

Manden bag nummeret ‘3 Tage Wach’ – et nummer der gik top 40 og gjorde nattelivs- og afterhour-kulturen i Tyskland begribelig for et bredere publikum – udgiver med ‘Pandora Electronica’ sin første langspiller. Tobias David Lützenkirchen opererer under flere aliaser, end det umiddelbart er til at holde styr på, men det er først med nærværende techno-electro-stil, at den 31-årige tysker har taget sit borgerlige navn i brug i en kunstnerisk sammenhæng.

Tidligere sigtede han stilmæssigt mod trance-genren, hvilket med jævne mellemrum også lader sig afsløre på ‘Pandora Electronica’. Klimakset, der er af central karakter i trancen, kommer også til sin ret på ‘Pandora Electronica’, der med et emotionelt og varmt udtryk veksler mellem en pumpende ravestil og en blødere electro-lyd.

At Lützenkirchen har sine højdepunkter lader sig høre på electro-baskeren ‘Hypnotized’, men enkelte af numrene tenderer også det ufrivilligt komiske, hvor et proppet lydbillede efterlader lytteren med et noget middelmådigt resultat. Endelig gives der, med cd2 ‘Best of Lützenkirchen MP3 Mix’, smagsprøver på Lützenkirchens dj-evner.

Lützenkirchen. 'Pandora Electronica'. Album. Great Stuff/Import.
Sponsoreret indhold

Gå ikke glip af