Mange store danske familiefilm de senere år har bevæget sig i fantasyland som et naturligt udslag af ‘Harry Potter’-bølgen.
Men nu kommer ‘Hacker’, en familieactionfilm, der i stedet går i clinch med en moderne teknologisk setting. Filmen handler om den 13-årige Benjamin, som bruger sine evner som hacker til at finde ud af, hvad der er sket med hans mor, som har været forsvundet, siden han var syv.
I instruktørstolen sidder debutanten Poul Berg, der tidligere har været manusforfatter på den succesrige julekalender ‘Tidsrejsen’ samt ‘Herrens veje’, der netop har afsluttet sæson 2. I hovedrollen finder man også en debutant i form af Rumle Kærså, mens hans modstykke spilles af Josephine Chavarria Højbjerg, der spillede titelrollen i ‘Tinkas Juleventyr’. De får selskab af erfarne kræfter som Mille Dinesen, Signe Egholm Olsen, Morten Suurballe, Claus Riis Østergaard og Janus Nabil Bakrawi.
‘Hacker’ får premiere 28. marts.
Læs også: Årets fem bedste danske film – rangeret
Se listen: Årets bedste film ifølge Soundvenue – rangeret