I sidste uge kom det frem, at popstjernens designs for sportsmærket har gjort mere godt rent økonomisk end Kanyes Yeezy-eventyr. Så hvorfor ikke fejre det med en helt ny model?
Det lader i hvert fald til at være, hvad Adidas og Pharrell Williams gør med PW ZX333 Cork, som amerikaneren har teaset på sin Instagram med en lille dansevideo (se nedenfor).
Det er desværre så som så med information om skoen. Altså kommer den i flere farve en den skrigturkis, Pharrell har på? Han har jo tidligere vist sin kærlighed til farver og monokrome design med sin omfattende ‘Supercolor’-serie og Stan Smith-colorways. Og hvordan bliver kork brugt i designet, som navnet lægger op til, at det gør.
Som Complex skriver, så minder skoen en del om den Blue Boost-model, som Adidas lancerede sidste år, ligesom navnet tyder på, at den er en del af ZX-familien, men der skulle altså være tale om en helt ny sko.
Læs også: Fem sneakers der dyrker tidens varme kartoffel: Monokromt design
