»Sjældent stærk musikdokumentar« – se den rørende ’Amy’ på C More

Roskilde Festival afslører det fulde program – 105 nye navne på plakaten

Roskilde Festival afslører det fulde program – 105 nye navne på plakaten

Lad os springe direkte til sagen: Roskilde Festival har afsløret årets plakat og hermed tilføjet 105 nye navne til programmet, som nu består af 179 kunstnere.

Øverst i bunken finder man som eneste nye hovednavn Neil Young, der sammen med backingbandet Promise of the Real er klar til en maratonkoncert på Orange Scene. Det er otte år siden, at den canadiske rocklegende sidst spillede på Dyrskuepladsen.

Du kan se samtlige nye navne forneden, men andre bemærkelsesværdige tilføjelser er Grimes, James Blake, M83, Blood Orange og Slayer, mens hiphop-programmet også har fået et seriøst boost med Future, Young Thug, Anderson .Paak, Stormzy og Little Simz.

Festivalens samlede bookingbudget lyder på 60 millioner kroner, hvilket altså har resulteret i 179 navne fra 30 forskellige lande – 44 af kunstnerne er fra Danmark. Vanen tro offentliggør Roskilde Festival en lille håndfuld navne, inden det for alvor går løs.

Læs om vores favoritter i dagens pakke HER og tjek dagsplanen for hovedprogrammet HER.

Læs også: Kommentar: Roskilde har det bedste hiphop-program i mands minde – på trods af to stinkere i toppen

Annonce

Læs også: Roskilde Festival: Vores seks største ønsker til den endelige spilleplan

Neil Young + Promise of the Real
Grimes
James Blake
M83
Future
Young Thug
Dizzy Mizz Lizzy
Miike Snow
Peaches
Santigold
Slayer
Biffy Clyro
Bomba Estéreo
Gramatik
Alex Vargas
Ana Tijoux
Anderson .Paak
Anna Von Hausswolff
Baba Commandant & the Mandingo Band
BadBadNotGood
Balana Show Business De Bamako
Black Breath
Blood Orange
Blood Sport
Calypso Rose
Car Sead Headrest
C’mon Tigre
D∆wn
Damily
Danko Jones
David August
Dillon
Elf Kid
Elle King
The Entrepreneurs
Exec
Föllakzoid
Gojira
Graveola
Halshug
Hello Psychaleppo
Highasakite
Hinds
Hurray for the Riff Raff
Imghrane
Jacob Bellens
Jonah Blacksmith
Júníus Meyvant
Kaitlyn Aurelia Smith
Kalàscima
Karl Hector & the Malcouns
Kasbo
Khun Narin’s Electric Phin Band
Lars Vaular
Lightwave Empire
Liss
Little Simz
Los Pirañas
Mueller_Roedelius
Mura Masa
Mutoid Man
Officerfishdumplings
Paper
Rancho Aparte
Rising
Scarlet Pleasure
Shades
Silvana Imam
So Pitted
Stormzy
Sumac
Tiken Jah Fakoly
Tusgegee (Seth Troxler & The Martinez Brothers)
Uncle Acid & the Deadbeats
Vassnik
Whitney

Navne til Countdown, Rising og Street (26.–28. juni)
Baby Blood
Childrenn
Deadpan Interference
Dream Wife
F.M.K.
For Akia
Guns
Hockeysmith
Ivan Ave
Jamaika
Kablam
Kasper Marott
Katinka
Khalazer
M.I.L.K.
Masasolo
Mendoza
Mwuana
Ondt Blod
Orm
Phlake
The PowPow
SaveUs
Shy Shy Shy
Soho Rezanejad
Soleima
Virgin Suicide
Why Be
Yast

Læs også: Roskilde Festival: Her er de 13 største scoops blandt dagens offentliggørelser

Læs også: Q&A med Roskilde Festivals programchef om det fulde program: »Mø er klar til at indtage Orange som hovednavn«

Læs også: Roskilde-talenter: Her er vores 11 favoritter i opvarmningsdagene

Læs også: Roskilde Festival: Se dagsplanen for årets program

Læs også: Stripklub-kongen: Syv grunde til, at Future er Roskildes vigtigste hiphop-booking